ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Supa

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Supa   Wed Jan 09, 2008 9:54 am

Supat zakonisht pėrgatiten me lėng mishi ose pule.
Mund tė pėrdoret dhe uji ku janė zier makaronat, pata-
tet, spinaqi dhe banshtet e tjera, sepse kėto lengje janė
tė pasura me lėndė ekstraktive, kripra minerale dhe lėndė
te tjera ushqimore tė vlefshme pėr organizmin e njeriut.

Lėndet ekstraktive dhe lėngu 1 mishit i japin supės
aromė dhe shije, e cila ngacmon organet e tretjes dhe si
rezultat ndihmon nė pėrvetėsimin e ushqimit nga orga-
nizmi i i njeriut. Nga mėnyra e pėrgatitjes supat ndahen
nė tri grupe supa tė ziera bashkė me garniturė (pjesa
e ngurtė e supės), supa krem dhe supa tė kthjellėta. Su-
pat gjithnjė duhet tė jepen tė nxehta jo mė pak se 80-
-85°.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Supa
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kultura :: Kuzhina Shqiptare & e Huaj-
Kėrce tek: