ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Si pregatitet njė lėng mishi ose kockash i zakonshėm

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Si pregatitet njė lėng mishi ose kockash i zakonshėm   Wed Jan 09, 2008 9:54 am

Lėngu i mishit del mė i shijshėm nga mishi ose koc-
kat e lopės dhe tė viēit, bile ėshtė mė i shijshėm dhe mė
aromatik kur pėrgatitet nga pjesa e gjoksit. Kockat copė-
tohen nepėr kyēe, shpėlahen dhe vendosen nė fund tė
tenxheres, mbulohen me ujė tė ftohtė dhe vihen nė zjarr
tė fortė derisa tė marrin valė. Hiqet shkuma dhe lihet tė
ziejė nė zjarr tė avashėm. Nė mes tė zierjes shtohen
lėndė aromatike si qepė mundėsisht tė pjekura. mbi
sobė, karota, rrėnjė selmo, fletė dafine, piper i zi dhe
pak kripė. Lihen tė ziejnė rreth 2-3 orė nė zjarr shumė
tė avashėm. Nė rast se lėngu vlohet nė zjarr tė fortė
ai turbullohet dhe humbet shijen. Pėr tė shkurtuar kohėn
e zierjes sė kockave mund tė pėrdoret tenxherja me
presion. Ndėrsa nė tenxhere tė zakonshme mishi zien pėr
2-3 orė, nė atė me presion nė zjarr tė avashėm zien pėr
30 min - 1 orė. Lėngu i pėrgatitur nga zierja e kockave, ku-
llohet dhe pėrdoret pėr supė. Nė rast se sė bashku me
kockat ka dhe copa mishi, atėherė mishi hidhet nė ten-
xhere nė gjysmėn e kohės sė zierjes sė kockave, pasi do
mė pak kohė pėr tu zier. Pėr tė provuar nėse mishi
ėshtė zier shpohet me pirun; nė rast se piruni hyn e
del lirisht atėherė mishi ėshtė gati.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si pregatitet njė lėng mishi ose kockash i zakonshėm
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kultura :: Kuzhina Shqiptare & e Huaj-
Kėrce tek: