ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Lajmet e reja Sportive

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Lajmet e reja Sportive   Fri Jan 11, 2008 4:04 pm

Sulmuesi Uejn Runi ėshtė shprehur i lumtur qė i dha fund thatėsirės sė golit nė Premier Ligė, duke shėnuar tre tė tillė nė fitoren 4-0 tė Manēesterit ndaj Boltonit. Shtypi britanik ėshtė treguar tepėr i ashpėr me lojtarin, duke e quajtur tė pajustifikueshme zgjedhjen e Fergusonit pėr t'i besuar kaq gjatė dhe se njė pushim nė stol do t'i bėnte mirė. Pėr Runin, kthimi te goli ka qenė njė lehtėsim dhe gėzim i madh, por edhe njė kundėrpėrgjigje konkrete ndaj skeptikėve qė vinin nė dyshim rolin e tij jo vetėm te Manēesteri, por sidomos te kombėtarja e Anglisė. Runi u shpreh: "Jam i lumtur qė u riktheva. Ka pasur shumė zėra javėt e fundit qė unė s'mund tė shėnoja mė. Emocioni qė ndjeva kur hyri goli i parė, ishte i papėrshkrueshėm. Ishte njė ēlirim i madh, sepse u ktheva te goli pas njė periudhe tė gjatė. Ishte edhe mė e bukur ngaqė iu ktheva golit me njė tregolėsh". Pas 10 ndeshjesh pa shėnuar, ish-ylli i Evertonit gjeti formėn kundėr Boltonit tė shtunėn, duke shėnuar dy herė brenda 16 minutash para se ta kompletonte tregolėshin nė minutat e fundit. Ky ishte tregolėshi i parė i sulmuesit qė nga debutimi me Manēesterin nė 2004-n, nė ndeshjen kundėr Fenerbahēesė qė u mbyll 6-2. "Mė vjen mirė qė po shėnoj dhe qė morėm tri pikė nė njė ndeshje tė vėshtirė dhe shumė tė rėndėsishme pėr ne. Ndihem krenar me lojėn time".
Ndėrkohė, Sėr Aleks Ferguson qė me 6 nėntor feston 20-vjetorin nė krye tė "Old Trafordit", deklaroi se synon tė fitojė Ligėn e Kampioneve edhe njė herė, para se tė lėrė stolin e Manēester Junajtid. Fergusoni ka fituar tetė tituj Premier Lige, pesė Kupa Anglie, dy Kupa Lige, njė Kupė Kupash dhe njė Kupė Kampionesh me Manēesterin. Ekipi i skocezit duket se ėshtė pretendent sėrish pėr Ligėn e Kampioneve, me tri fitore radhazi deri tani. Kjo do tė thotė se njė pikė tė mėrkurėn nė transfertėn e Kopenhagenit do tė jetė e mjaftueshme pėr "Djajtė e kuq" qė tė kualifikohen nė fazėn me eliminim dy ndeshje para kohe. "E kemi prioritet qė tė paraqitemi mirė nė "Champions" dhe kjo s'ka pėr tė ndryshuar, sepse Europa ėshtė njė motivim pėr tė gjithe ne, - shprehet Fergusoni. - Nė periudhėn time te Junajtid duhej tė kishim bėrė mė mirė. Nė disa vite ishim tė pafat, nė vite tė tjera na shpėtoi pėr pak dhe ndonjėherė nuk ishim tė mirė sa duhet. Me pak fjalė, duhej tė kishim fituar tė paktėn edhe njė Kupė Europe gjatė drejtimit tim te klubi dhe shpresoj ta arrijmė kėtė gjė pėrpara se tė largohem nga skena sportive". Fergusoni nuk ka bėrė tė qartė edhe sa vite do tė qėndrojė te Junajtidi dhe duket se gėzon imunitet tė plotė ndaj shtypit, pėr shkak se klubi beson plotėsisht te plani i Sėrit pėr rigjenerimin e ekipit dhe ngjitjen nė nivelet e larta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e reja Sportive   Fri Jan 11, 2008 4:04 pm

Trajneri i Totenhemit, Martin Jol, e pranoi qė do tė interesohej pėr Devid Bekhamin nėse ish-kapiteni i Anglisė hidhet nė merkato. Bekhami akoma s'ka firmosur kontratėn e re me Realin dhe e ka shprehur hapur pakėnaqėsinė pėr aktivizimin e pakėt nė kėtė sezon, pas ardhjes sė trajnerit tė ri, Fabio Kapelo. 31-vjeēari ėshtė pėrdorur mė tepėr si zėvendėsues dhe mungoi nė fitoren kundėr Gimnastikut, pėr shkak tė dėmtimit. Janė shtuar zėrat pėr interesimin e klubeve amerikane, por Joli thekson se do tė bėjė ēmos pėr ta sjellė lojtarin nė "White Hart Lane". "Jemi tė kompletuar me mesfushorė krahu. Kemi edhe Uejn Ratlixhin qė ėshtė i dhėnė borxh, plus Hosam Galin dhe Aron Lenonin. Por Bekhami ėshtė njė lojtar klasi qė i jep skuadrės jo vetėm fantazi, por edhe besim".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e reja Sportive   Fri Jan 11, 2008 4:04 pm

Pas shumė ndryshimeve tek Ferrari, largohet edhe Ross Brown nga drejtori teknik si dhe Paolo Martineli, dizajner i motorit. "Ferrari faleminderon shumė Ross Brown dhe Paoli Martinellin pėr kontributin e tyre dhėnė pėr tė krijuar njė kapitull tė ri nė hisotorinė e Ferrarit si dhe motorsportit nė pėrgjithėsi, ku janė fituar 11 tituj kampion dhe 90 fitore nė Formula 1. Ross Brown do t;i kushtojė mė shumė jetė provate kurse Paolo Martinelli do tė angazhohet tek Fiat dhe ne i dėshirojmė gjithė tė mirat nė jetė" shkruhet nė letrėn elektronike tė Ferrarit qė i kishte dėrguar PA Sport-it. Mė herėt edhe Jahn Todt ėshtė vė nė krye tė Ferrarit nė vend tė Luca di Montezemolo.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e reja Sportive   Fri Jan 11, 2008 4:06 pm

Njėri ndėr prodhuesit mė tė mėdhenj nė botė i automobilave Daimler-Chrysler ėshtė nė rrugė tė bėhet pronar 100% i ekipės sė McLaren e cila garon nė botėn e Formula 1.
Pėr t'u bėrė pronar i vetėm i McLaren, kompania Daimler-Chrysler, i cili nė botė ėshtė i pesti pėr prodhimin e automobilave, duhet tė blejė edhe 60% tė ekipit. Shefi Ron Denis ėshtė pronar i 30% kurse njė investitor nga Arabia Saudite, Mansur gjithashtu ka 30% tė aksioneve.
Para 6 viteve Daimler ka blerė 40% tė aksioneve pėr 400 milionė dollarė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e reja Sportive   Fri Jan 11, 2008 4:06 pm

Biznesmeni amerikan dhe milioneri Alfred DiMora do tė prodhojė automobilin Natalia SLS 2 i cili do tė jetė mė luksozi nė botė. Ai do tė kushtojė rreth 2 milionė euro dhe do tė prodhohen vetėm 50 automobila nė vit.
Ky auomobil do tė ketė 1200 KF dhe motor 16 cilindėrsh me 14.000 kubikė dhe tėrheqje nė katėr rrota. Ngjyra e karoserisė do tė ndryshojė nė vartėsi tė temperaturės sė jashtme.
Do tė fillojė tė prodhohet nė vitin 2008 dhe secili blerės nėpėrmjet web kamerės tė vendosur nė fabrikė do tė mund tė pėrcjellė se si po shkojnė punėt dhe tė shikojė prodhimi i saj. DiMora nė autoindustri nuk ėshtė e njohur deri tani. Pronari ėshtė njė 80 vjecar i cili ka qenė pronar i Clenet, i cili ka prodhuar automobila pėr 2 persona tė stilizuar tė viteve 30-ta.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Re: Lajmet e reja Sportive   Fri Jan 11, 2008 4:06 pm

Ekziston njė rregull e shkruar tek prodhuesit me renome kur prezantohen modelet e reja duke pėrparuar ofertėn e tregut tė automobilave sė paku nė disa karakteristika. Pėr Ford me rėndėsi ėshtė stabiliteti dinamik dhe komfori, Fiat me siguri pamjadhe dizajni, Honda me teknologji moderne dhe kėshtu me radhė. Kur bėhet fjalė pėr Mercedes ajo cka duhet tė regjistrohet gjithmonė ėshtė dinamika si dhe dizajni shumė konzervativ nė kontaktin e parė.
Konkretisht, tek CL nuk ka pasur shumė pėr inovacione, sepse gjithė atė qė ofron S klasa e re si dhe SL janė shumė larg konkurentėve. Por me siguri edhe njė gjė e tillė nuk ekziston. Si Audi ashtu edhe BMW nuk kanė ndonjė Coupe luksoz, ku edhe Bentley apo tė njejtit as qė mund tė konfrontohen.
Mercedes-Benz prej vitit 1952 ka prodhuar gjithsejt 178.000 Coupe Luksoz, dhe me kėtė model ata po planifikojnė qė shumė shpejtė tė kalojnė shifrėn prej 200.000 automobila tė prodhuar.
Pesė shekuj me radhė me traditė dhe njė investim tė madh ka ardhė deri te njė prodhim i njė automobili superior. CL ėshtė dicka edhe mė shumė se kjo e gjitha. Bėhet fjalė pėr Coupe mė tė sigurtė nė botė ku Pre-Safe nė vend tė vozitėsit detekton mundėsinė e fatkeqėsive dhe kryen vet njė manovrim tė frenimit, ILS (Intelligent Light System) njeh 5 mundėsi tė punės pėr t'i pėrshtatur rrethit kurse ABC (Active Body Control) do tė kujdeset qė vozitja tė jetė sa mė komode (dhe mė e sigurtė natyrisht).
Edhe pse mundėsi tė njejta apo edhe tė pėrafėrsishta ofrojnė shumė prodhues tjerė, asnjėri prej tyre nuk ka arritur qė ti aplikojė tek njė automobil tė tillė, prandaj edhe Mercedes ka njė pėrparėsi shumė tė madhe.CL nė raport me modelin paraardhės ėshtė mė i madh nė tė gjitha dimenzionet. Ka njė gjatėsi prej 5.065 (+75 mm), gjerėsi prej 1.871 (+14 mm) kurse lartėsi prej 1418 (+20 mm). Pėrvec komforit tė madh qė ka CL, posedon edhe 40 litra tė hapsirės shtesė pėr bagazh, me kapacitet prej 490 liytra sipas metodės VDA tė matjes.
100 km/h arrin pėr 5.4 sekonda, gjegjėsisht 4.6 tek CL600.
CL500 ka njė motor 5.5 V8 atmosferik i cili ka 285/388 KW/KF gjatė 6.000 rr/min dhe 530 Nm. Automobili ėshtė i pajisur serik me 7-GTRONIC marsh automatik dhe harxhon mesatarisht 12.1 l/100 km. CL600 ėshtė mė i fuqishėm. V12 Turbo motor ka 380/517 KW/KF gjatė 5000 rr/min dhe 830 Nm. Edhe tek ky marshi ėshtė automatik por me pesė shpejtėsi.Nė aparaturė standarde nė enterier gjenden tė gjitha, nga tavani i qelqtė, klimės automatike e deri te CD/DVD multimedia. Nė top model ka funksione masazhi, Command APS navigacion, Logic7 Surround dhe start pa celės.
Gjenerata e shtatė e Mercedes Coupe bėn pjesė nė tė arriturat mė tė mėdha tė njerzimit sa i pėrket mjeteve tė transportit toksor. Superior nė tė gjitha gjėrat, CL ofron edhe mė shumė se sa ne jemi tė vetėdijshėm. Ashtu e ka edhe cmimin.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Lajmet e reja Sportive   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Lajmet e reja Sportive
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Heqaje tė vjetra e tė reja
» Detaje tė reja lidhur me vrasjet politike nė Kosovė
» Itali, procedurat e reja pėr bashkimin familjar

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Sporti dhe Sportėdashėsit :: Futballi-
Kėrce tek: