ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pengesat e Istikamesė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Pengesat e Istikamesė   Fri Jan 11, 2008 4:56 pm

1. Dhėnia pas epsheve. Nėse zemra jepet pas ndonjė gjėje, ajo quhet dhėnie pas epsheve. Nga kėtu kuptojmė se epsh nuk janė vetėm dėfrimet nė gjėra tė ndaluara (zinaja), jo, epsh (shehve) ėshtė emėr i pėrgjithshėm pėr ēdo gjė me tė cilėn mashtrohet (sprovohet) njeriu…
Njeriu e sheh tė vėrteten para vetes, qartas, por dhėnia pas epsheve qė e ka bėrė rob e pengon atė. Zhveshja nga epshet ėshtė kusht pėr lirimin e zemrės nga robėria e epshit.
2. Shoqėria. Shumė tė rinj, seriozisht, kanė menduar t’i kthehen rrugės sė Allahut por shoqėria e keqe nuk i ka lėnė…
3. Mos imagjinimi i rrezikut. Se ēfarė rreziku ka zhveshja nga istikameja shumė njerėz nuk e dinė. Tė shumtė janė ata qė tė thonė: Falem, agjėroj, jap zekat e lėmoshė, por harrojnė se kusht i pranimit ėshtė pikėrisht istikameja. Selefi (gjeneratat e para) punonin por kishin frikė se a pranohen a jo ndėrsa halefi (gjeneratat e vona) nuk punojnė dhe, pėr ēudi, shpresojnė se veprat nuk iu refuzohen.
Muslimanėt duhen tė jenė tė fortė nė fe, tė largohen prej mėkateve, tė mėdha e tė vogla, ngase mėkati qė bėhet shpesh nuk quhet i vogėl, edhe nėse ėshtė i tillė, sikur qė mėkati i madh me pendim zhduket. Kėto mėkate i sillen vėrdallė njeriut dhe ndodhė qė, Allahu na ruajt, fundin t’ia sjellin tė keq. Sa njeriu bėnte vepra tė mira por pėr shkak tė zhveshjes nga kjo veēori pati vdekje tė keqe. Mu pėr kėtė, pėrpjekjet e tė parėve fokusoheshin nė pastrimin shpirtėror dhe forcimin nė fe. Njė prej tyre kishte thėnė: Nuk jam lodhur pėr diē siē jam lodhur pėr pastrimin e nijjetit tim.
Njė tjetėr kur kishte lexuar ajetin:

“ęŽĻćäĒ Ēįģ ćĒ ŚćįęĒ ćä Śćį ŻĢŚįäĒå åČĒĮš ćäĖęŃĒšE Ne i kthehemi ndonjė vepre qė e bėnė ata dhe e bėjmė atė hi e pluhur”. ([7]),

…kishte qarė deri nė mėngjes.
4. Keqkuptimi i “mesatarisė”. Muslimanėt janė dakorduar se ekstremiteti, me tė dy polet e tij, (ekstremizėm nė teprim tė ndonjė gjėje, dhe ekstremizėm nė pakėsim tė ndonjė gjėje), ėshtė i urryer dhe, apriori, i refuzuar, derisa pėr “mesatarinė”, zakonisht kanė vetėm fjale miradije. Jo rrallė dėgjon se “Mesataria ėshtė prej ēėshtjeve mė tė mira”. Ummeti i Muhammedit, alejhi’s selam, janė tė tillė, mesatar, me dėshmi kur’anore:

“ęߊįß ĢŚįäĒßć ĆćÉ ęÓŲĒ

Dhe ashtu (siē ju udhėzuam nė fenė islame) Ne u bėmė juve njė pupull tė drejtė (njė mes tė zgjedhur)...”. ([8])
Megjithatė, mesataria sikur ėshtė keqkuptuar. Ēfarė ėshtė ajo? Mesatari, me domethėnie fetare, ėshtė praktika (tradita) e Muhammedit, alejhi’s selam dhe shokėve tė tij. Atij qė i ishte ndaluar ekstremiteti ishte Pejgamberi, alejhi’s selam dhe atij qė Allahu iu drejtua me mesatari ishte pikėrisht Pejgamberi, alejhi’s selam. Bazuar nė kėtė, peshore e mesatarisė ėshtė vet jeta e tij dhe e shokėve tė tij. Ēka i shtohet kėsaj ėshtė teprim e ēka i pakėsohet ėshtė pakėsim (cungim).
5. Keqkuptimi i modelit. Ndodhė qė ndonjė njeri tė gjejė ndonjė gabim tek disa muslimanė tė mirė, dhe me kėtė rast, ai nuk duhet tė largohet prej tyre, ngase i pastėr nga mėkatet e gabimet ka qenė vetėm Muhammedi, alejhi’s selam. Ajo qė njeriu me kėtė rast duhet ta bėjė ėshtė qė nė shpirtin e tij tė mbjell edukatėn e komunikimit, marrėveshjes, mirėkuptimit dhe nga ēdo njeri tė vjelė vetėm tė mirat e tij.
6. Trysnia e ambientit. Ndodhė qė njeriu tė jetojė nė njė mes tė paedukuar fetarisht dhe vazhdimisht tė jetė nėn trysni tė tyre. E tallin, pėrbuzin dhe nėnēmojnė atė dhe fenė e tij. Me kėtė rast njeriu duhet ta dije se ky ėshtė ligj i Allahut te krijesat e Tij. Pejgamberėt, alejhimu’s selam, ishin pėrherė nėn trysni tė tilla. Edhe me ata talleshin popujt e tyre…
7. Dobėsia pėr vendimmarrje. Sa e sa njeriu i flat vetes se do ta bėjė kėtė e kėtė, do tė bėhet kėshtu e kėshtu, por, konkretisht, nuk ndėrmerr asgjė. Kjo, krahas asaj qė ėshtė rezultat i zhytjes nė gjėra tė parėndėsishme, po kėshtu ėshtė edhe si pasojė e vullnetit, dėshirės dhe kurajės. Muslimani nuk duhet tė jetė i tillė ngase “atė qė e ndalon vepra nuk e shpejton gjenealogjia e tij”. D.t.th.: po nuk veprove mirė dhe mbete mbrapa nė kėtė aspekt, mos mendo se prejardhja jote familjare tė shtyn tutje tek Allahu.
Si ta arrijmė Istikamenė?
1. Pendimi. Pendimi ėshtė zhveshja nga mėkatet dhe keqardhje pėr kryerjen e tyre. Ka thėnė Allahu:

“ęŹęČęĒ Ēįģ Ēįįå ĢćķŚĒš ĆķåĒ ĒįćÄćäęä įŚįßć ŹŻįĶęä

...Pendohuni tė gjithė te All-llahu, o besimtarė, nė mėnyrė qė tė gjeni shpėtim”. ([9])
Muhammedi, alejhi’s selam ka thėnė:
“Vėrtet mė vie nė zemrėn time mendimi dhe dėshira ashtu qė ēdo ditė nga njėqind herė i lutem All-llahut pėr falje”. ([10])
Ebu Hurejre transmeton: “E kam dėgjuar tė Dėrguarin e All-llahut s.a.v.s. duke thėnė: “Pėr All-llahun, unė ēdo ditė i drejtohem All-llahut pėr falje dhe pėr pendim mė shumė se shtatėdhjetė herė”. ([11])
Zemra e muslimanit pastrohet me vepra tė mira ndėrsa ndytėt me vepra tė kėqija, dhe mu pėr kėtė, obligohet pendimi qė muslimani tė jetė i pastėr dhe tė forcohet nė fe.
2. Vėzhgimi i Allahut. Muslimani duhet ta ketė nėn vėzhgim tė rreptė veten e tij pėrherė. Nuk mund tė arrish Istikamenė po nuk ia pate frikėn Allahut ēdoherė. Sa bukur ka thėnė poeti:
ęĒŠĒ ćĒ ĪįęŹ ĒįĻåŃ ķęćĒš ŻįĒ ŹŽį ĪįÜÜÜÜÜÜęŹ ęįßä Žį Śįķ ŃŽķČ
ęįĒ ŹĶÜÜÜÓČä Ēįįå ķŪŻį ÓÜÜÜÜĒŚÜÜÜÉ ęįĒ Ćä ćĒ ŹĪÜÜÜÜÜŻķ Śįķå ķŪķČ

Nėse ndonjė ditė je vetmuarmos thuaj u vetmova por thuaj kam vėzhguesMos mendo se Allahu ndonjė ēast nuk vėzhgondhe se atė qė e fsheh Allahu nuk e di

3. Llogaria. Muslimani ēdo ditė duhet ta llogarisė veten pėr veprat e bėra… Allahu ka thėnė:

“ķĒ ĆķåĒ ĒįŠķä ĀćäęĒ ĒŹŽęĒ Ēįįå ęįŹäŁŃ äŻÓ ćĒ ŽĻćŹ įŪĻ

O ju qė besuat, kini parasysh frikėn ndaj All-llahut dhe le tė shikojė njeriu se ēka ka bėrė pėr nesėr...”. ([12])
4. Rezistenca dhe ballafaqimi. Muslimani duhet ta kuptojė se armiku i tij mė i madh ėshtė nefsi (ndjenja shtytėse pėr nė keq) dhe mu pėr kėtė me kohė duhet t’i shpallė nefsit luftė. Ka thėnė Allahu:

“ęĒįŠķä ĢĒåĻęĒ ŻķäĒ įäåĻķäåć ÓČįäĒ ęĒä Ēįįå įćŚ ĒįćĶÓäķä

E ata, tė cilėt luftuan pėr hir Tonė, Ne me siguri do t'i orientojmė rrugės pėr te Ne, e nuk ka dyshim se All-llahu ėshtė nė krahun e bėmirėsve”. ([13])
Botėkuptime qė duhen pėrmirėsuar
Ø Istikameja ka nevojė pėr ripėrtėrije ēdoherė.
Ø Njeriu sado pozitė tė lartė tė ketė arritur nė Istikame ai prapė sprovohet; ligjet e Allahut pėr krijesa vlejnė edhe pėr tė.
Ø Istikameja nuk ėshtė rrobė qė vishet brenda ēastit, jo, Istikameja ėshtė ēėshtje qė ka nevojė pėr mund, energji, durim dhe rezistencė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Pengesat e Istikamesė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: