ForumPortalliPytsoriKrkoRegjistrohuLista AntarveGrupet e Antarveidentifikimi

Share | 
 

 DUA T JAM I FORT N FE POR SI?

Shko posht 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: DUA T JAM I FORT N FE POR SI?   Fri Jan 11, 2008 4:56 pm

Me emrin e Allahut, Mshiruesit, Mshirbrsit!
Paqja e Allahut qoft mbi t dashurit e mi pr hire t Tij!

ka sht Istikameja (t qenit i fort n fe)?
Dijetart e par, selefi, e kan definuar si:Prkujdesja pr adhurimet, t dukshmet e t padukshmet, n t gjitha vendet e koht, si dhe braktisja e kundrshtimeve, t dukshme e t padukshme, n do vend dhe koh.
Me fjal tjera, Istikame d.t.th.: q njeriu ti prmbahet fes s Allahut kudo q t jet e jo ti nnshtrohet n nj vend e n vendin tjetr ta kundrshtoj. Po kshtu, nuk bn q nj vit t jet i devotshm e vitin e ardhshm t jet shkatarraq.
Shkurt, Istikameja d.t.th.: prkujdesja pr devotshmrin ngase kjo e fundit sht pjes e Istikames
Pozita e Istikames tek Allahu i Madhruar
Allahu ka sqaruar vlern, shprblimin dhe pozitn e lart q ka tek Ai e ka thn:E, s'ka dyshim se ata q than: "All-llahu sht Zoti yn", dhe ishin t paluhatshm, atyre u vijn engjjt (n prag t vdekjes dhe u thon): t mos u friksoheni, t mos piklloheni, keni myzhde xhennetin q u premtohej. ([1])Ata q than: "All-llahu sht Zoti yn dhe qndruan besnikrisht, pr ta nuk ka frik dhe ata nuk do t pikllohen. ([2])
Ka thn Omeri, Allahu qoft i knaqur me t, n kuptim t pjess: dhe qndruan besnikrisht,: Nuk bjn dredhi si bn dhelpra. D.t.th.: nuk anuan kundr t vrtets dhe nuk devijuan.
Nse je prej t tillve, ather mos u pikllo pr at q kaloi prej jets sate dhe mos ke frik pr ardhmrin tnde ngase ti je nn kujdesin e ALLAHUT.
Si vrejtm, Allahu n ajetet kuranore t cekura m lart, frikn e prmendi m par se sa pikllimin pr arsye se njeriu zakonisht m shum ndien frik pr t ardhmen se sa q pikllohet pr t kaluarn.
Kjo sht pra pozita e tyre: Nuk ka frik pr at q kaloi dhe as pr at q vjen. Ata jan prher nn hijen e prgzimeve; kan Xhennetin, melaiket i prforcojn, me nj fjal, t lumtur ktu e t lumtur n ahiret.
Istikameja nga Kurani dhe Sunneti
N Kuranin Famlart, Istikameja, respektivisht, krkimi i saj, u prmend n katr kaptina, t cilat, prgjithsisht, jan mekkase, madje disa jan prej atyre q qysh n fillim t Islamit kan zbritur. Ky, natyrisht, se sht nj aludim i madh, q d.t.th.: se ndrtimi i zemrave me devotshmri duhet t bhet qysh n fillim. M konkretisht, zemrat t cilat qen pastruar nga errsira e idhujtaris patjetr, dhe at menjher, duhet t pastrohen dhe forcohen. Thot Allahu:

...pra drejtonju Atij dhe krkoni falje prej Tij.... ([3]) Ti (Muhammed) prqndrohu vendosmrisht ashtu si je i urdhruar.... ([4])

E pr kt shkak (t prarjes s tyre), ti thirr dhe prqendrohu.. .. ([5])

Udhzona (prforcona) n rrugn e drejt!. ([6])

Ndrsa faktet nga Sunneti prkitazi me krkimin e istikames nga muslimani do t mund t prmblidheshin n transmetimin e Imam Ahmedit: Nj njeri kishte ardhur tek Muhammedi, alejhis selam dhe i kishte thn:O i drguari i Allahut, ma thuaj nj fjal q pas teje t mos kam nevoj ta pyes asknd tjetr pr t?
Pejgamberi, alejhis selam i tha:Thuaj: Besova n Allahun e pastaj prqendrohu (bhu i fort n kt e mos u luhat).
Mbrapsht n krye Shko posht
Shiko profilin e antarit http://start.albanianforum.net
 
DUA T JAM I FORT N FE POR SI?
Mbrapsht n krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti prgjigjeni temave t ktij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Krce tek: