Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
ForumPortalliKėrkoLatest imagesRegjistrohuidentifikimi

 

 DUA TĖ JAM I FORTĖ NĖ FE POR SI?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
WtOolS


Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

DUA TĖ JAM I FORTĖ NĖ FE POR SI? Empty
MesazhTitulli: DUA TĖ JAM I FORTĖ NĖ FE POR SI?   DUA TĖ JAM I FORTĖ NĖ FE POR SI? Icon_minitimeFri Jan 11, 2008 4:56 pm

Me emrin e Allahut, Mėshiruesit, Mėshirėbėrėsit!
Paqja e Allahut qoftė mbi tė dashurit e mi pėr hire tė Tij!
…
Ēka ėshtė Istikameja (tė qenit i fortė nė fe)?
Dijetarėt e parė, selefi, e kanė definuar si:

“ĒįćĶĒŻŁå Śįģ ĒįŲĒŚĒŹ ĒįŁĒåŃĒŹ ęĒįČĒŲäĒŹ Żķ ĢćķŚ ĒįĒćĒßä ęĒįĒęŽĒŹ ” ęŹŃß ĒįćĪĒįŻĒŹ ĒįŁĒåŃĒŹ ęĒįČĒŲäĒŹ Żķ ĢćķŚ ĒįĒćĒßä ęĒįĒęŽĒŹ

Pėrkujdesja pėr adhurimet, tė dukshmet e tė padukshmet, nė tė gjitha vendet e kohėt, si dhe braktisja e kundėrshtimeve, tė dukshme e tė padukshme, nė ēdo vend dhe kohė”.
Me fjalė tjera, Istikame d.t.th.: qė njeriu t’i pėrmbahet fesė sė Allahut kudo qė tė jetė e jo t’i nėnshtrohet nė njė vend e nė vendin tjetėr ta kundėrshtoj. Po kėshtu, nuk bėn qė njė vit tė jetė i devotshėm e vitin e ardhshėm tė jetė shkatarraq.
Shkurt, Istikameja d.t.th.: pėrkujdesja pėr devotshmėrinė ngase kjo e fundit ėshtė pjesė e Istikamesė…
Pozita e Istikamesė tek Allahu i Madhėruar
Allahu ka sqaruar vlerėn, shpėrblimin dhe pozitėn e lartė qė ka tek Ai e ka thėnė:

“Åöäųó ĒįųóŠöķäó ŽóĒįõęĒ ŃóČųõäóĒ Ēįįųóåõ Ėõćųó ĒÓśŹóŽóĒćõęĒ ŹóŹóäóŅųóįõ Śóįóķśåöćõ ĒįśćóįóĒĘößóÉõ ĆóįųóĒ ŹóĪóĒŻõęĒ ęóįóĒ ŹóĶśŅóäõęĒ ęóĆóČśŌöŃõęĒ ČöĒįśĢóäųóÉö ĒįųóŹöķ ßõäŹõćś ŹõęŚóĻõęäó

E, s'ka dyshim se ata qė thanė: "All-llahu ėshtė Zoti ynė", dhe ishin tė paluhatshėm, atyre u vijnė engjėjt (nė prag tė vdekjes dhe u thonė): tė mos u frikėsoheni, tė mos pikėlloheni, keni myzhde xhennetin qė u premtohej”. ([1])

“Åöäųó ĒįųóŠöķäó ŽóĒįõęĒ ŃóČųõäóĒ Ēįįųóåõ Ėõćųó ĒÓśŹóŽóĒćõęĒ ŻóįĒ Īóꜯń Śóįóķśåöćś ęóįĒ åõćś ķóĶśŅóäõęäó

Ata qė thanė: "All-llahu ėshtė Zoti ynė dhe qėndruan besnikėrisht, pėr ta nuk ka frikė dhe ata nuk do tė pikėllohen”. ([2])
Ka thėnė Omeri, Allahu qoftė i kėnaqur me tė, nė kuptim tė pjesės: “…dhe qėndruan besnikėrisht…”,: Nuk bėjnė dredhi siē bėn dhelpra. D.t.th.: nuk anuan kundėr tė vėrtetės dhe nuk devijuan.
Nėse je prej tė tillėve, atėherė mos u pikėllo pėr atė qė kaloi prej jetės sate dhe mos ke frikė pėr ardhmėrinė tėnde ngase ti je nėn kujdesin e ALLAHUT.
Siē vėrejtėm, Allahu nė ajetet kur’anore tė cekura mė lartė, “frikėn” e pėrmendi mė parė se sa “pikėllimin” pėr arsye se njeriu zakonisht mė shumė ndien frikė pėr tė ardhmen se sa qė pikėllohet pėr tė kaluarėn.
Kjo ėshtė pra pozita e tyre: Nuk ka frikė pėr atė qė kaloi dhe as pėr atė qė vjen. Ata janė pėrherė nėn hijen e pėrgėzimeve; kanė Xhennetin, melaiket i pėrforcojnė, me njė fjalė, tė lumtur kėtu e tė lumtur nė ahiret.
Istikameja nga Kur’ani dhe Sunneti
Nė Kur’anin Famėlartė, Istikameja, respektivisht, kėrkimi i saj, u pėrmend nė katėr kaptina, tė cilat, pėrgjithėsisht, janė mekkase, madje disa janė prej atyre qė qysh nė fillim tė Islamit kanė zbritur. Ky, natyrisht, se ėshtė njė aludim i madh, qė d.t.th.: se ndėrtimi i zemrave me devotshmėri duhet tė bėhet qysh nė fillim. Mė konkretisht, zemrat tė cilat qenė pastruar nga errėsira e idhujtarisė patjetėr, dhe atė menjėherė, duhet tė pastrohen dhe forcohen. Thotė Allahu:

“ŻĒÓŹŽķćęĒ Ēįķå ęĒÓŹŪŻŃęå...pra drejtonju Atij dhe kėrkoni falje prej Tij...”. ([3])“ŻĒÓŹŽć ßćĒ ĆćŃŹTi (Muhammed) pėrqėndrohu vendosmėrisht ashtu si je i urdhėruar...”. ([4])“ŻįŠįß ŻĒĻŚ ęĒÓŹŽć

E pėr kėtė shkak (tė pėrēarjes sė tyre), ti thirr dhe pėrqendrohu.. .”. ([5])

“ĒåĻäĒ ĒįÕŃĒŲ ĒįćÓŹŽķćUdhėzona (pėrforcona) nė rrugėn e drejtė!”. ([6])

Ndėrsa faktet nga Sunneti pėrkitazi me kėrkimin e istikamesė nga muslimani do tė mund tė pėrmblidheshin nė transmetimin e Imam Ahmedit: “Njė njeri kishte ardhur tek Muhammedi, alejhi’s selam dhe i kishte thėnė:

ķĒ ŃÓęį Ēįįå ” Žį įķ Żķ ĒįĒÓįĒć ŽęįĒš įĒ ĆÓĆį Śäå ĆĶĻĒš ČŚĻß

O i dėrguari i Allahut, ma thuaj njė fjalė qė pas teje tė mos kam nevojė ta pyes askėnd tjetėr pėr tė?
Pejgamberi, alejhi’s selam i tha:

Žį ĀćäŹ ČĒįįå Ėć ĒÓŹŽć

Thuaj: Besova nė Allahun e pastaj pėrqendrohu (bėhu i fortė nė kėtė e mos u luhat)”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
https://start.albanianforum.net
 
DUA TĖ JAM I FORTĖ NĖ FE POR SI?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: