ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Feja Islame me pak Fjal

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Feja Islame me pak Fjal   Fri Jan 11, 2008 4:57 pm

“...sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė time, dhe zgjodha pėr ju Islamin fe...”
(El-Maide: 3)
“E, kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kurrsesi nuk i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė dėshpėruarit.?
(Ali Imran: 85)
“Thuaj (Muhamed): “O ju njerėz! unė jam i dėrguari i Allahut te tė gjithė ju, (i dėrguar i atij) qė ėshtė sundimi i qiejve dhe i tokės, nuk ka zot tjetėr pėrveē Tij, Ai jep jetė dhe jep vdekje, pra besoni Allahun dhe tė dėrguarin e tij, pejgamberin e pashkolluar i cili beson Allahun dhe fjalėt e Tij, andaj pėrmbajuni rrugės sė tij qė ta gjeni tė vėrtetėn?”
(El-A’raf: 158)
“Ne edhe ty (Muhamed) ta zbritėm librin (Kur’anin) me tė vėrtetėn, qė ėshtė vėrtetues i librave tė mėparshme dhe garantues i tyre...”
(El-Maide: 4
“Ai (All-llahu) ėshtė qė e dėrgoi tė dėrguarin e tij me udhėzim tė drejtė e fe tė vėrtetė, qė me kėtė tė dominojė mbi tė gjitha fetė, edhe pse kėtė e urrejnė idhujtarėt.”
(Et-Tevbe: 33)
“Atyre qė besuan dhe bėnė vepra tė mira nga mesi i juaj, Allahu u premtoi se do t’i bėjė zotėrues nė tokė ashtu si i bėri zotėrues ata qė ishin para tyre, dhe do t’u forcojė fenė qė Ai e pėlqeu pėr ta, kurse nė vend tė frikės ai do t’u dhurojė siguri, Mua do tė mė adhurojnė dhe asgjė nuk do tė mė shoqėrojnė, e ata qė pas kėsaj mohojnė, ata janė njėmend tė prishurit.”
(En-Nur: 55)
Feja Islame: ėshtė bindje dhe ligj (Sheriat), ajo ėshtė e plotė nė bindjen dhe ligjet e saja.
1. Urdhėron njėsimin e zotit dhe ndalon shirkun (politeizmin).
2. Urdhėron tė vėrtetėn dhe ndalon nga gėnjeshtra.
3. Urdhėron drejtėsinė dhe ndalon padrejtėsinė.
4. Urdhėron besnikėrinė dhe ndalon tradhtinė.
5. Urdhėron mbajtjen e premtimit dhe ndalon shkeljen e tij.
6. Urdhėron sjelljen e mirė ndaj prindėrve dhe ndalon mosdėgjimin e tyre.
7. Urdhėron ndėrlidhjen me farefisin dhe ndalon shkėputjen e marrėdhėnieve.
8. Urdhėron bamirėsinė ndaj fqinjėve dhe ndalon keqbėrjen ndaj tyre.
Pėrfundimisht “Islami” urdhėron ēdo cilėsi tė mirė dhe ndalon ēdo vepėr tė keqe.
All-llahu i Lartėsuar thotė:
“Njėmend Allahu urdhėron drejtėsinė, bamirėsinė, ndihmėn ndaj tė afėrmve, dhe ndalon amoralitetin, neveritjen dhe dhunėm. Ai ju kėshillon ashtu qė tė merrni mėsim.”
(En-Nahl: 90)

“Nuk ėshtė tėrė e mira (e kufizuar) t’i ktheni fytyrat tuaja kah lindja apo perėndimi, por mirėsi e vėrtetė ėshtė ajo e atij qė i beson All-llahut, ditės sė Gjykimit, engjėjve, librit (Kur’anit), pejgamberėve...”(El-Bekare: 177)

Besimi nė Allahun e Lartėsuar
Besimi nė All-llahun e Lartėsuar pėrmban katėr ēėshtje:
E para: Besimi nė ekzistimin e All-llahut tė Lartėsuar.
Argumentet pėr ekzistimin e Tij janė: natyrshmėria, mendja shpallja dhe ndijimi.

“Ēdo fėmijė lindėt nė natyrshmėri (nė besim mbi Zotin), kurse prindėrit e tij e bėjnė hebre, krishter apo mexhusij (adhurues i zjarrit)
(Transmetuar prej Buhariut)

Tė gjitha krijesat, ato qė kanė kaluar dhe ato qė vijnė, patjetėr duhet tė kenė njė Krijues i cili i krijoi ato, meqė ato nuk e krijuan vetveten dhe nuk ėshtė e mundshme tė jenė krijuar rastėsisht..
All-llahu i Lartėsuar pėrmend kėtė argument logjik dhe tė prerė nė Kur’an kur thotė:
“A mos ata u krijuan prej asgjėje; apo ata janė krijuesit (e vetvetes)?! A mos ata i krijuan qiejt e tokėn, (kurrsesi) por ata nuk binden?!
(Et-Tur: 35-36)

“Zemra ime bėnte tė fluturoj, kjo ishte hera e parė kur imani u ngulit nė zemrėn time.”
(Transmetuar nga Buhariu)

“Besimtarė janė vetėm ata qė i besuan All-llahut, tė dėrguarit tė Tij, e mandej nuk dyshuan dhe pėr hir tė All-llahut luftuan me pasurinė dhe me jetėn e tyre. Tė tillė janė ata tė vėrtetit.”
“Atyre nga mesi juaj tė cilėt besuan dhe bėn vepra tė mira All-llahu u premtoi se do t’i bėjė zotėrues nė atė tokė ashtu si pat bėrė zotėrues ata qė ishin para tyre dhe fenė tė cilėn Ai e pėlqeu pėr ta do ta forcojė, e nė vend tė frikės Ai do t’u dhurojė siguri. Ata mė adhurojnė Mua e nuk mė shoqėrojnė asgjė. E kush edhe pas kėsaj mohon, tė tillė janė ata mė tė prishurit.”

“Ndėrsa, ata qė besuan dhe bėn vepra tė mira, tė tillėt janė krijesa mė e dobishme. Shpėrblime pėr ta tek Zoti i tyre janė: vendet ne xhennete nėpėr tė cilėt burojnė lumenj, e aty janė pėrgjithmonė, pakėputur. All-llahu ėshtė i kėnaqur ndaj tyre, e edhe ata tė kėnaqur ndaj Tij. E kjo ėshtė pėr atė, qė ia ka pasur dronė Zotit tė vet.”
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Feja Islame me pak Fjal
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Entela Safeti Kasi:Fjalė te Lirisė
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: