ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Veprat qė tė nxerrin nga feja islame

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Veprat qė tė nxerrin nga feja islame   Fri Jan 11, 2008 5:00 pm

Dije o musliman se Allahu xh.sh. i ka obliguar tė gjithė robėrit e Tij qė tė hyjnė nė islam dhe tė kapėn pėr tė. Tė ruhen prej asaj qė e kundershton Atė. E dėrgoi Pejgamberin salallahu alejhi ve selem qė te thirrė nė Islam, dhe Ai vet tha se kush e percjellė atė (Pejgamberin a.s.) ėshtė i udhėzuar, dhe kush ja kthen shpinėn ka shkuar nė humbje.
Kemi shumė ajete qė tregojnė dhe tėrhqin veretjėn nga shkaqet qė tė nxerrin nga feja, nga tė gjitha llojet e shirkut dhe kufrit, poashtu kanė cekur edhe dijetarėt (Allahu i mėshiroftė, nė kapitullin hukmi pėr ata qė e ndėrrojnė fenė, kur dihet se muslimani mund tė dalė nga feja apo edhe ta prishė atė dhe tė jetė shkak ajo qė t'na bėhet hallall pasurija e tij dhe gjaku i tij, dhe tė dalė nga feja islame.
- Prej mė tė rrezikshmėve dhe qė mė shumė qė biejn njerėzit nė to janė dhjetė gjėra qė e prishin Islamin. Kėto i pėrmblodhi Abdylvehabi dhe shumė tė tjerė prej dijetarėve (Allahu i mėshiroftė). Kėto duam t'i themi ty shkurtimisht ashtu qė tė ruhesh ti o vėlla dhe t'i ruash tė tjerėt prej saj. Allahu na ruaj dhe na shpetoftė prej saj.
Veprat qė tė nxjerrin nga feja-besimi janė:
1. Ti bėsh shirk (rival) Allahut nė ibadet, tė shoqėrosh nė adhurim dikend tjetėr pėrveē Allahut subuhanehu ve teala.
Ka thene Allahu xh.sh:

"Eshtė e vėrtetė se Allahu nuk falė [mekatin] t'i bėhėt Atij shok, e pos kėtij [mekati] tė tjerat i'a fal atij qė deshiron." [En-nisa, 116]
Pastaj:

"Sepse ai qė i pėrshkruan Allahut shok , Allahu ia ka ndaluar (ia ka bėrė haram) atij xhenetin dhe vendi i tij ėshtė zjarri, pėr mizorėt nuk ka ndihmės" [El-Maide 72]

Pėr shėmbull do ta marrim , ata qė i drejtohen me dua tė vdekurve, kėrkojnė ndihmė prej tyre, presin kurban pėr ta apo pėr ndonjė exhin apo pėr ndonjė vorr.
2. Kush bėn ndėrmjetsim nė mes vetevetės dhe Allahut subuhanehu ve teala, i'u bėn dua-lutje atyre, kėrkon qė tė bėjė shefat dhe i'u mbeshtetet atyre, del nga besimi Islam, tezė kjo qė janė tė njėzėshėm tė gjithė dijetarėt.
3. Kush nuk i konsideron mushrikėt pabesimtarė, apo dyshon nė mosbesimin e tyre, apo thotė se janė edhe ata nė tė vėrtetė, del nga besimi i pastėr islam.
4. Kush beson se rruga e dikujt tjetėr pos tė Derguarit salallahu alejhi ve selem ėshtė mė e pėrsosur, ose ligji i dikujt tjetėr ėshtė mė i mirė se sa i tij, apo i jep pėrparėsi ligjeve tė tagutėve-mitėve para ligjit te Pejgamberit salallahu alejhi ve selem, ai ėshtė kafir-jomusliman.
5. Tė rrefuzosh diēka qė i ėshtė zbritur tė Dėrguarit salallahu alejhi ve selem, po edhe nese e punon ai kėtė, ėshtė bėrė jomusliman. Pėr kėtė na tregon fjala e Allahut subuhanehu ve teala, ku thotė:

"Kėtė pėr shkak se ata urrejten atė qė e zbriti Allahu, prandaj atyre ua zhduk veprat" [Muhamed, 9]

6. Kush tallet me dicka prej fesė sė Derguarit salallahu alejhi veselem, apo me shprblimin e tij apo me denimin e tij, ėshtė bėrė jomusliman, dhe argumente pėr kėtė ėshtė fjala Allahut subhanehu ve teala ku thotė:

"A me Allahun, me librin dhe me tė Dėrgurin e Tij po talleni?! Mos kėrkoni fare ndjese, ju pasi qė shpallet se besuat, u bėtė jomuslimanė" [Et-tewbe, 65\66]


7. Sihri (magjia) dhe tė gjitha ato qė kanė tė bėjnė me sihrin (magjinė), ėshtė nga veprat qė praktikimi i saj tė nxjerrė nga feja islame. Argument pėr kėtė ėshtė fjala e Allahut subuhanehu ve teal ku thotė:

" E ata tė dy nuk i mėsonin askujt (magjinė) para se t'i thonin: Ne jemi vetėm sprovė, pra mos u beni tė pa fe" [El-bekare, 102]


8. Gjithashtu miqėsia me pabesimtart dhe ofrimi i ndimės kundra muslimanėve, pėr kėtė ėshtė argument fjala e Allahut aza ve xhele ku thotė:

"E kush prej jush i miqėson ata (qafirat), ai ėshtė prej tyre, vėrtet, Allahu xheleshanuhu nuk vėnė nė rrugė tė drejtė popullin zullumqarė" [El-maide, 51]


9. Kush bindet se ka mundesi dikush ta korrigjojė sheriatin e Pejgamberit tė Zotit, dhe se ka tė drejtė tė shtojė apo tė mangesojė atė (Sheriatin) nė atė mėnyrė qė feja islame nuk bie dakord. Si i tillė, ky njėri (me kėto bindje) ėshtė debuar nga feja islame, ashtu siē thotė Allahu i Madhėruar:

"Dhe kush kėrkon fe tjetėr pėrveē fesė islame, atij kursesi nuk i pranohet dhe ai nė botėn tjetėr ėshtė nga tė deshpėruarit" [Ali imran, 85]


10. Tė distancohesh plotėsisht nga feja islame, as nuk e mėson atė e as nuk i vepron dispozitat e saja. Pėr njerėz tė tillė Allahu i Madhėrishėm thotė:

"E kush ėshtė mė zullumqar se ai qė kėshillohet me ajetet e Zotit tė vet e pastaj ua kthen shpinėn atyre, Ne, me siguri do tė hakmirremi kundėr kriminelėve" [Es-exhde, 22]


Pa dallim, nėse njėra nga kėto pika bėhėt; seriozisht apo pėr shaka madje i shtyrė edhe nga frika, e asgjėsojnė pėrkatėsin islame. Pėrashtohet rati i dhunės tė thuhet diē e tillė. Secila nga to qė i cekem janė pika tė rrezikshme pėr muslimanin dhe shumica e tyra biejn nė mosbesim duke u ndikuar nga pikat e lartėpėrmendura. Prandaj, ēdo musliman duhet tė ketė kujdes nga kėto dhe ta ruaj vetėn nga humbja e imanit. Ne e lusim Allahun qė tė mbrojė nga veprat qė me to humbim imanin dhe tė na mbrojė nga denimi i Xhehennemit dhe t'na largojė nga ēdo punė qė na shpie pėr nė tė.
Nė pikėn e katėr do tė shtoja se nė tė hyn edhe kjo:
Kush vetėbindet se rregullat dhe ligjet qė i shipin njerėzit janė mė tė mire se sa sheriati islam, apo t'i barazpeshojė, apo tė thuash se bėn tė gjykohet me ligjė joislam, po edhe nėse beson se tė gjykuarit me sheriatin islam ėshtė mė mire, apo tė thuash se dispozitat islame nuk pėrshtatėn me botėn bashkohore (me shekullin XX), nocione kėto qė secila prej tyre tė nxjerr nga feja.
Gjithashtu kėsaj pike i pėrket nėse thuhet se duhet tė heqėt ligji i Allahut pėr prerjen e dorės sė vjedhėsit, apo gurėzimin e amoralistit (zinaqarit), nėse ėshtė i martuar, dhe kėto ligje i konsideron se janė tė pa vlera pėr kohėn.
Tė bėhet e lejuar diē qė Allahu e ndaloi dhe tė ndalohet diē qė Allahu e lejoi, bėn pjesė nė pikėn e katėrt, psh.: tė lejohet amoraliteti, alkooli, kamata,etj.
Dhe lusim Allahun xheleshanuhu qė tė na ndihmojė dhe tė na mėshirojė, dhe t'i udhė zojė tė gjithė besimtarėt nė rrugėn e drejtė, sepse Ai ėshtė Dėgjues dhe
mė i Afėrmi!!!
VEL HAMDU LILAHI RABIL ALEMIN!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Veprat qė tė nxerrin nga feja islame
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: