ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Feja islame ka ardh pėr ruajtjen e pesė gjerave

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Feja islame ka ardh pėr ruajtjen e pesė gjerave   Fri Jan 11, 2008 5:01 pm

Ajo qe me shtyri te shkruaj rreth kėsaj teme jan fyerjen e njepasnjeshme kundėr fesė islame dhe mendova se kėto fyerje mund te jen pėr dy arsye 1pershkan te armiqesis qe e kan ndaj kėsaj feje dhe2mund te jetė pershkan keqkuptimeve dhe mos dituris pėr kėtė fe prandaj kėtė tem e dergoj ma shum te ata qe kan pas keqkuptime pėr kėtė fe sesa tek ata qe kan armiqesi sepse ata qe kan armiqe si prap nuk e pranoj pėr mos mė zgjate ma shumė po ia filloj kėtė teme
ISLAMI KA ARDH PER RUAJTJEN E PESE GJERAVE
1.Ruajtjen e mendjes se njeriut dhe pėr kėtė shkak e ka ndalu alokoholin dhe drogat e ndryshme te cilat pėr veē qe po jan te domshme pėr mendjen e njeriu po jan te domshme edhe pėr vete shoqrin p.sh..kemi shumė raste te aksidenteve tė ndryshme ne komunikacion te cilat kan perfundu ne menyr tragjike me vdekje i gjejm se kan qen te pite apo shumė dhunime qe po bahen sot ka raste te shumta ne perėndim qe kur ėshtė kethy i pite ne shtepi e ka dhunu vajzen e vet qa ka ba ka ra ne shkalle te shtazes poashtu prej dameve tjera e ka mbyt grun apo dik tjetėr kur ka qen i dehur dhe nuk ka ditė se ēfarė ka ba e shumė dame te tjera te cilat i dim te gjithė kėtė e ka pranuar edhe pernedimi tani dhe po mundohet qe sa mapak me pas vozitesa te dehur edhe amerika e ka provu para disa dekadash pėr me ndalu alkoholin mirpo iu kian mbush burgjet dhe nuk ka pas qa bėnė ndėrsa ky dom i alkoholit te ne muslaimanet ka qen i ditur qysh para 14shekujve dhe muslimen jan largu nga kjo pirje e shėmtuar pa hi ne burgje mirėpo me 3 versete(ajete)kuranore dhe ka mjaftu me i dhan fund.
2.ruajtja e nderit dhe pėr kėtė shkak e ka ndalu prostutucionin dhe ēdo qe qe te shpie tek ai dhe e ka kunsideru feja jonė islame mekate prej mekatevete mėdha ashtu qysh e ka konsideru edhe alkoholin.dhe damet e kėsaj dukurie te shėmtuar po dihen sot si sida smuj ngjitese e pasherueshme qe po i mby me miljona njerezne vite si abortimi qe po mbyten foshnjet pa faj etj
3.raujtjen e pasuris pėr kėtė arsy e ka ndaalu vjedhjen pa marrė parasysh a deshiron me vjedh muslimanin apo jomuslimanin edhe kėtė e ka konsideru prej mėkateve te mėdha si rezultat i hajnis sot bahen shum vrasje dhe shumė deme shoqrore dėnimi ne islam pėr hajnin ėshtė prerja e dores e cial ne shiqim tė parė doket e shtire mirėpo ėshtė sherim pėr vet person i cili kur te sheh doren e prem ma nuk mendon me vjedh sepse e ka stopin me veti dhe sherim pėr shoqerin te cilėt kur te shohin si iu ka pre dora atij nuk guxojn me vjedhetj
4.ruajtjae jetės dhe pėr kėtė shkak e ka ndalu vrasjes e njeriut pėr veē me te drej dhe e ka konsideru vrasjen e njė personi pa te drejt sikur vrasjen e njerzis dhe ansjlelltas dhe a e ka ndalu vetevrasjen ndėrsa vetėm gjatė vitit2003 34427budiste kan myt vetveten e tyre a nuk ėshtė krim ky po ashtu ne perėndim ka vende specilae pėr vete vrasje dhe ke mundėsi me zgjedh metodėn si po don me ba vetvrasje Zoti na ruajt nga ky ves i shėmtuar
5.ruajtaja e fes pėr kėtė ka ardh xhihadi me te cilin ne e mmbrojm fenė tonė dhe nuk lejojm imponime te fe as ne nuk i bėjmė askuj as nuk deshirojm qe neve te na bėn ndokush etj
vėlla dhe motėr e dashur shqiptare ju kisha lute qe mos te merreni me thashė thame mirėpo tė shikoni kuranin ēka thotė dhe mos i shikoni muslimane se muslimanet nuk jan prezentim i islamit po islami ėshtė prezentim i njerzeve ju pėrshėndes te gjithėve kudo qe jeni me falni pėr zgjatje se nuk kam mundur me shkurtu ma shumė se kėtė 5 pika meritoj mė fol pėr secilen veē e veē
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Feja islame ka ardh pėr ruajtjen e pesė gjerave
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» AVDI MAXHUNI:Shefqet Krasniqi, themeluesi i pare i xhihadit islamik " shqiptar!"

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: