ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Dashuria dhe merhameti

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Dashuria dhe merhameti   Fri Jan 11, 2008 5:04 pm

Humanizmi ėshtė dashuria ndaj tė tjerėve dhe veēori e karakterit tė mirė. Muslimani i vėrtetė doemos duhet ta ketė tė zhvilluar ndjenjėn e dashurisė ndaj njerėzve.
"Kurrsesi nuk do tė jeni besimtarė derisa nuk e doni njėri-tjetrin" - thotė Pejgamberi ynė.
Ai po ashtu thotė se njerėzit qė bėjnė merhamet, pėrfitojnė nga mėshira e Zotit xh.sh.
Sipas Islamit, kėto ndjenja fisnike duhet kultivuar jo vetėm ndaj njerėzve, por edhe ndaj tė gjitha krijesave. Pejgamberi i All-llahut xh.sh. na ka paralajmėruar:
"Me tė vėrtetė ėshtė dėnuar njė grua pėr shkak tė njė maceje e cila ngordhi ngase gruaja e kishte lėnė pa ngrėnė. Por ėshtė falė njė grua e cila kaloi pranė njė qeni qė lehte i cili nga etja ishte duke ngordhur. Gruaja i dha ujė dhe, pėr kėtė gjest, iu falėn mėkatet".
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Dashuria dhe merhameti
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: