ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Pjese nga khutba e Profetit as. diten e fundit te muajit Sha

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Pjese nga khutba e Profetit as. diten e fundit te muajit Sha   Fri Jan 11, 2008 5:05 pm

"O njerez, ju jeni duke hyre ne hijen e nje muaji te bekuar. Nje nate e tij eshte me e mire se 1000 muaj.

Allahu (s.u.t) e beri agjerimin obligim ne kete muaj dhe nxiti njerezit te falen me shume ne netet e tij.

Te kerkosh afersine me Allahun nepermjet nje vepre te mire do konsiderohet si kryerja e nje akti te obligueshem adhurimi. Ne anen tjeter, kryerja e nje akti te obligueshem adhurimi do shperblehet 70 here me shume se gjate cfaredo muaji tjeter.

Eshte muaji i vetpermbajtjes dhe shperblimi per vetpermbajtjen eshte Xheneti; ėshte muaji i mbeshtetjes dhe ndihmes se te tjereve dhe muaji ne te cilin besimtaret do shijojne begati.

Beni shpesh kater gjera, dy prej te cilave do kene kenaqesine e Zotit tuaj dhe dy te tjerat jane te domosdoshme per shpetimin tuaj ne jeten tjeter. Per sa I perket dy gjerave qe pelqehen nga Zoti juaj ato jane: te deshmuarit te te qenit Nje te Allahut (s.u.t) dhe te kerkuarit falje. Dhe dy te tjerat jane : te kerkuarit prej Allahut te miresise se hyrjes ne parajse dhe te kerkoni mbrojtje prej Tij nga zjarri."
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Pjese nga khutba e Profetit as. diten e fundit te muajit Sha
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: