ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Keshille nga Imam Shafi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Keshille nga Imam Shafi   Fri Jan 11, 2008 5:06 pm

Bajhaki transmeton nė “Manakib ush-shafi” se Muzani
tha se ai shkoi tė takonte Shafin kur po i afrohej vdekja dhe tha qė i thashė:


“Si je o Abu Abdullah?

Mu pėrgjigj: Jam si dikush qė po largohet
nga kjo botė duke u ndarė me vėllezėrit e tij duke iu afruar takimit me Allahun
dhe duke u pėrballuar me veprat e mia tė kėqia dhe unė nuk e di nėse do tė shkoj
nė xhenet apo nė xhehenem.

Unė (Muzani) i thashė: O Abu Abdullah, Allahu
tė mėshiroftė!

Ai mu pėrgjigj: Ki frikė Allahun dhe pėrfytyro ahiretin
nė zemrėn tėnde. Bėje vdekjen pjesė tė asaj qė sheh me sytė e tu dhe mos harro
kurrė se pozita jote ėshtė nė duart e Allahut. Qėndro larg harameve. Pėrmbushi
obligimet. Bėhu me tė vėrtetėn kudo qė ajo tė jetė. Mos i nėnvlerėso favoret e
Allahut mbi ty sado tė vogla qofshin ato, por falendero. Dhe bėje heshtjen tėnde
tė jetė njė kohė pėr reflektim dhe tė folurėn tėnde njė kohė pėr pėrkujtim dhe
mendimet e tua shembull. Fali ata qė tejkalojnė ndaj teje, tregohu i mirė me ata
qė tregohen tė kėqinj me ty, bėj durim ndaj fatkeqėsive, kėrko strehim tek
Allahu nga zjarri me takwah.

Unė (Muzani) i thashė: Mė shto dijen,
Allahu tė mėshiroftė o Abu Abdullah!

Shafi tha: Bėje vėrtetėsinė gjuhėn
tėnde, besnikėrinė bėje jastėkun tėnd, mėshirėn frutet e tua, falenderimi yt tė
jetė pastėrtia jote, biznesi yt tė jetė vėrtetėsia, zbukurimi yt tė jetė
dashuria vllazėrore, Libri tė jetė urtėsia jote, bindja tė jetė jeta jote,
gėzimi tė jetė amaneti yt, tė kuptuarit tė jetė zgjuarsia jote, shpresa tė jetė
qėndrueshmėria jote, frika tė jetė mbulesa jote, sadakaja tė jetė kėshtjella
jote, zekata tė jetė nga veprat e tua tė mira, modestia tė jetė udhėheqėsi yt,
mbėshtetja jote tek Allahu tė jenė armėt e tua dhe dynjaja tė jetė burgu yt.
Varfėria tė jetė shoku yt, vėrtetėsia tė jetė emiri yt, haxhi dhe xhihadi tė
jenė dėshirat e tua, bėje Kur’anin atė me tė cilėn ti flet, merr si mbrojtės dhe
aleat Allahun, kushdo qė i ka kėto cilėsi, xheneti bėhet vendi i tij.
_________________
http://thememotion.forumotion.com/navigations-icons-f7/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Keshille nga Imam Shafi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» IMAM HUSEIN MENSUR EL-HALLAXHI (857-922)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: