ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Disa thenie te imameve

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Disa thenie te imameve   Fri Jan 11, 2008 5:16 pm

E shoh tė arsyeshme tė pėrmendi disa thėnie tė imamėve, ndoshta nė to ka pėrkujtim pėr ata qė i pasojnė verbėrisht, bile edhe ata qė i bėjnė taklid atyre qė janė nė gradė mė tė vogėl se ata, dhe kapėn pėr medh’hebet dhe fjalėt e tyre, sikur te ishin zbritur nga qielli. All-llahu xh.sh. thote: “Pasoni atė qė u eshte zbritur nga Zoti juaj, e mos zini miq pos Tij. Pak po pėrkujtoheni.” (Araf:3).Ebu Hanifeja rahimehull-llah

I pari prej imamėve ėshtė Ebu Hanifeja rahimehull-llah. Prej tij janė transmetuar fjalė dhe thėnie tė shumta, tė gjitha tė drejtojne tek domosdoshmėria e tė vepruarit ne hadith dhe nė lėnien e mendimeve te imamėve, tė cilat i kundėrshtohen hadithi.

A) “Hadithi i vertetė ėshtė medh’hebi im” (Iben Abidin dhe Shejh Salah El-Fulani)

B) “ Nuk i lejohėt askujt tė merr fjalėn time, pėrderisa nuk e di nga e kam marrė unė” ( Ibnu Abdellberri, Ibnuk -kanji, Ibn Abidin etj. Unė them (Albani) ''Po qė se kjo ėshtė fjala e tyre pėr ata qė nuk dinė argumentin e tyre. A thua vallė ē’thonė pėr ata qė dinė se argumenti ėshtė nė kundėrshtim me fjalėn e tyre, e pastaj jep fetwa nė kundėrshtim me argumentin. Vetėm kjo thėnje mjafton pėr tė rrėzuar taklidin.
Malik Ibn Enesi rahimehull-llah:

A) “Unė jam krijesė, e qėlloj dhe gaboj. Shikoni nė mendimin tim, ēdo mendim qė pėlqen me Kur’an dhe sunnet, atė merrni. Kurse ēdo mendim qė nuk ėshtė nė pėlqim me Kur’an dhe sunnet mos e merrni.( Ibnu Albdellberri, Fulani dhe Ibni Hazmi)
B) “Prej ēdo personi pos Muhammedit saws merrėn (disa fjalė) dhe lihėn (disa fjalė), pėrveq Muhammedit saws. (Ibnu Abdellberri dhe Ibn Hazmi)Shafiu rahimehull-llah:

A) Tė gjithė muslimanėt janė tė njė mendimi se atij qė mėson ndonjė sunnet prej Resulull-llahut saws nuk i lejohet tė lėnė kėtė pėr shkak tė ndonjė fjale tė dikujtė tjetėr” (Ibnul-kjjimi dhe Fulani)

B) Hadithi i vėrtetė ėshtė medh’hebi im.” (Neveniu, Sha’rani, Hakimi Bejhakiu dhe Fulani)


C) Ēdo hadith i Muhammedit saws ėshtė fjala ime edhe pse nuk e keni dėgjuar prej meje” (Ibn Ebi Hatimi).
Ahmed Ibn Hanbeli rahimehull-llah:


A) “ Mos mė bėn taklid, as mos i beni taklid Malik-ut, as Shafiut, as Evzaiut, as Theuriut, por mere nga kanė marrė ata”( Fulani dhe Ibnul-kanji)


B) “Kush refuzon hadithin e Pejgamberit saws i ėshtė afruar shkatėrrimi” (Ibnul-Xhevziu).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Disa thenie te imameve
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Disa nga shenjat dalluese ose normat e zhvillimit te komunikimit te nje femije normal nga mosha 0-5 vjec.

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: