ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tė falurit drejt Sutrės

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Tė falurit drejt Sutrės   Fri Jan 11, 2008 5:16 pm

Tė marrish sutre para vetės gjatė namazit ėshtė vaxhib (obligim i domosdoshėm). Sutre ėshtė njė send qė vendosėt para vetės nė madhėsi sa njė bėrryl. Mund te jet dru, gur, njeri, dmth shpina e tij, ose diē tjetėr nė kėtė madhėsi. Duhėt tė jet nė largėsi aq sa tė ketė mundėsi tė vej kokėn nė sexhde para sutrės. Kjo ka tė bėjė me atė qė falet nė vete, mirėpo sa i takon njeriut qė falėt pas imamit, ky person nuk duhet tė merr sutre, por mjafton sutreja e imamit, dmth sutreja e imamit ėshtė sutre pėr tė. Muhammedi saws thotė: “ Falu drejt sutres dhe mos lė askend tė kalojė para teje. Nėse refuzon (dhe don te kalojė), atėherė luftoje, ngase me tė ėshtė shejtani.(Transmetoi Ibni Huzejmeja me sened te fortė). Gjithashtu thotė: “Kur tė falet ndokush drejt sutres, le t’i afrohet sutres, qė mos t’ia ndėrpret shejtani namazin. (Transmetoi Ebu dvudi, Bezzari, Hakimi, dhe thotė: Hadithi ėshtė i vertetė. Kėtė e kanė pėlqyer edhe Dhehebiu dhe Neveviu). Muhammedi saws qėndronte afėr sutrės, ashtu qė ndėrmjet tij dhe murit (dmth sutrės) kishte tre bėrryla .( Tran, Buhariu dhe Ahmedi). “Kurse ndermjet vendit tė sexhdės dhe murit, sa te kalojė njė dele.(Trans Buhariu dhe Muslimi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tė falurit drejt Sutrės
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: