ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ndarja me Emertime e Artit ne Kohera

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Ndarja me Emertime e Artit ne Kohera   Thu Jan 10, 2008 5:32 am

Arti i Lashtesise

1. Paleolit
2. Mesolit
3. Neolit
4. Jeriko
5. Catal Huyuk
6. Sumer
7. Babilonia
8. Elam
9. Achamenid Persia
10. Akkad
11. Sirian
12. Neo Babilonian
13. Elam dhe Persia
14. Periudhat e para Dinamike
15. Mbreteria e Vjeter
16. Mbreteria e Mesme
17. Mbreteria e Re
18. Minoan
19. Cycladic
20. Mycenean
21. Periudha Arkaike
22. Periudha Klasike
23. Periudha Helenistike
24. Etruskane
25. Romake
26. Fillimet e Kristianizmit
27. Arti Bizantin
28. Arti Islamik


B. Arti i Mesjetes

1. Periudha e Mergimeve
2. Periudha Karolingiane
3. Periudha Ottoniane
4. Periudha Romaneske (*Para-Rrilindje)
5. Periudha Gotike (*Para-Rrilindje)


C. Arti i Rilindjes

1. Rilindja Proto
2. Periudha Quattro Cento
*Ka marre kete emer per shkak
te artisteve italiane te cilet inflyencuan
shume tek kjo periudhe
3. Periudha Cinque Cento
4. Rrilindja e Larte
5. Mannerismi


D. Arti Barok (Baroque) : Shek 17te


E. Arti Rococo : 1700 - 1792 p.k.


F. Romanticizmi : Shek 19te


G. Arti Modern


H. Arti Post Modern


I. Arti i Diteve Tona
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Ndarja me Emertime e Artit ne Kohera
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kultura :: Arti Shqiptar-
Kėrce tek: