ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Marrja e tekbirit fillestar

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Marrja e tekbirit fillestar   Fri Jan 11, 2008 5:17 pm

Marrja e tekbirit fillestar bėhet duke ngritur duart deri ne supe ose deri ne vesh duke thėnė: “All-llahu Ekber (All-llahu ėshtė me i madhi) dhe duke shikuar ne vendin ku do te bėjė sexhde. (Fig 1) Muhammedi saws ka filluar namazin me thėnien All-llahu Ekber. (Muslimi dhe Iben Maxheja.) Gjithashtu ka thėnė: “ Nuk plotėsohet namazi i ndokujtė pėrderisa tė merr abdest ashtu si duhėt, pastaj tė thotė All-llahu Ekber (Taberaniu me sened sahih)
Muhammedi saws ka thėnė: “Ēelėsi i namazit ėshtė pastėrtia (abdesti), tekbiri ndalon veprat qė nuk janė tė namazit, kurse selami i lejon tė bėrit ato vepra” (Ebu Davudi, Tirimidhiu, Hakimi i cili thotė: Hadithi ėshtė sahih. Nė kėtė pėlqen edhe Dhehebiu). Muhammedi saws disa herė ka thėnė tekbirin duke ngritur duart, ndėrsa disa herė para se t`i ngritėte duart dhe disa herė pasi qė ka ngritur duart.( Buhariu, Ebu Davudi dhe Nesaiu). Muhammedi saws disa herė i ngritte duart deri nė supe e disa herė deri nė vesh (Buhariu, Ebu Davudi, dhe Nesaiu).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Marrja e tekbirit fillestar
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: