ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Vėnia e duarve nė gjoks

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Vėnia e duarve nė gjoks   Fri Jan 11, 2008 5:17 pm

Pas marrjės sė tekbirit vendos duart nė gjoks.(Fig 2) Vėndon dorėn e djathtė mbi dorėn e majtė, dmth mbi shputėn dhe nyjen e dorės sė majtė.(Fig 3) Muhammedi saws thotė: ``Ne pejgamberet jemi urdhėruar qė ta shpejtojmė iftarin dhe ta vonojmė syfyrin, dhe tė vėndojmė tė djathtėn mbi tė majtėn nė namaz.(Ibnu Hibbani dhe Dijau me sened tė vėrtetė). Muhammedi saws kaloi pranė njė njeriu qe po falej dhe e pa se kishte vendosur dorėn e majtė mbi te djathtėn. Ia zgjidhi duart dhe dorėn e djathtė ia vuri mbi dorėn e majtė. (Ahmedi dhe Ebu Dawudi me sened sahih). Muhammedi saws vendoste doren e djathtė mbi shpinėn e sė majtės,dhe mbi nyjen e dorės sė majtė (Ebu Dawudi, Nesaiu, Ibnu Huzejmeja, me sened te vertetė, gjithashtu Ibnu Hibbani e ka vėrtetuar).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Vėnia e duarve nė gjoks
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: