ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Duatė e fillimit tė namazit dhe leximi i Fatihasė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Duatė e fillimit tė namazit dhe leximi i Fatihasė   Fri Jan 11, 2008 5:17 pm

Pasi te marrish tekbirin fillestar fillon namazin me dua tė cilat i ka thėnė Pejgamberi saws. Ka mėse 12 dua me tė cilat ka filluar namazin e tij Muhammedi saws, mirėpo pėr ju po zgjedhim tri:

"All-llah-humme! Baid bejni we bejne hatajaje kema baadte bejnelmashriki wel-magribi. All-llah-ume! Nakk-ini min hatajaje kema junakkithetheu-belebjedi minedde-nesi.All-llah-umme! Igsilni min hatajaje bilmai weththelxhi welbere-di". (Buhariu , Muslimi dhe Ibn Ebu Shejbe)


"O Zot! Largom prej mėkateve, ashtu siē ke larguar lindjėn prej perėndimit.O Zot! Pastrom prej mėkateve ashtu siq pastrohen rrobat e bardha prej flliqėsirės. O Zot! Laji mėkatet e mia me ujė, borė dhe breshėr."


"Subhaneke All-llah-umme we bihamdike we tebarakesmuke we teala xhedduke we la ilahe gajruke (Hadithi ėshtė sahih)


"Qofsh I lavdėruar o All-llah dhe i Falendėruar .Emri Yt qoftė i bekuar dhe u lartėsoftė Madhėria (Shkelqėsia) Juaj. S`ka tė adhuruar pėrvec Teje.’


"Elhamdulil-lah hamden kethiren tajiben mubareken fihi". (Me kėtė dua filloi namazin njė sahabij. Nė kėtė rast Muhammedi saws tha ‘Pashė 12 melek , nxitonin cili prej tyre do ta ngritė mė parė’ (tran Muslimi dhe Ebu Dawudi).


"E falėnderojmė All-llahun me falenderime tė shumėta, tė mira dhe tė bekuara’.Pas leximit tė njerės prej kėtyre duave thotė: Eudhu bil-lahi minesh-shejtanirr-rraxhim min hemzihi we nefhihi we nefthihi. (Hadithi ėshtė Sahih)


Disa hadithe qė flasin pėr domosdoshmėrinė e leximit tė Fatihasė dhe vlerėn e saj


1. Muhammedi saws thotė: “Nuk ka namaz pėr atė qė nuk lexon nė namaz Fatihatul-Kitab (Suren Fatiha) (Buhariu, Muslimi, Ebu Awwane dhe Bejhakiu)


2. “Nuk vlerėsohet namazi i personit qė nė namaz nuk lexon Fatihatul-Kitab”


3. “Kush falė namaz e nuk e lexon nė tė Fatihatul-Kitab, ai namaz ėshtė i mangėt, ai namaz ėshtė i mangėt, ai namaz ėshtė i mangėt , jo i plotė. (Muslimi dhe Ebu Awwane).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Duatė e fillimit tė namazit dhe leximi i Fatihasė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: