ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Leximi i Fatihasė pas imamit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Leximi i Fatihasė pas imamit   Fri Jan 11, 2008 5:18 pm

Nė fillim Muhammedi saws u lejoi sahabėve tė lexojnė pas tij nė namazet me zė (siq eshte sabah, akshami dhe jacia) ashtu qė “njė ditė duke falė namazin e sabahut, lexoi Kur’an, mirėpo i erdhi rėndė. Pasi qė e kreu tha “Si dukėt ju po lexoni pas imamit tuaj?” Ne thamė: “Po duke shpejtuar” Muhammedi saws tha: “Mos e beni kėtė pėrvec se tė lexon ēdokush prej jush Fatihatul Kitab, ngase nuk ka namaz ai, i cili nuk e lexon kėtė sure” (Hadithi ėshtė sahih).
Mirėpo, mė vonė u ndaloi leximin e Kur’anit qoftė Fatihaja ose sure tjetėr, nė namazet ku lexohėt me zė. “Njė ditė prej ditėsh, pasiqė u kthye prej namazit nė tė cilin lexoi me zė (nė disa rivajete thuhėt se ka qenė namazi i sabahut) tha “Lexoi dikush prej jush me mua pak mė parė?” Njė njeri i tha : “Po unė o Resull-llah !” Muhammedi saws tha “Ē’ėshtė kjo ndėrhyrje?” Ebu Hurejra,( transmetues i kėtij hadithi) thotė “Pasiqė dėgjuan kėtė nga Muhmmedi saws sahabėt u ndalėn nga tė lexuarit me Muhammedin saws (imamin) nė namazet ku ai (imami ) lexonte me zė, kurse lexonin ( Fatihanė) nė vete nė namazėt qė imami nuk lexonte me zė (siq jane dreka, ikindija, njė rekat i akshamit dhe dy rekatet e fundit tė jacisė) ( Hadithi ėshtė hasen).
Nga ky hadith nėnkuptojmė:


A) Nė fillim leximi i Fatihasė dhe surės ka qėnė i lejuar pėr mukte-diun (ai qė falėt pas imamit)


B)Pastaj ėshtė ndaluar leximi i Kur’anit, pėrveq leximit tė Fatihasė.


C)Pastaj ka ndaluar ndėrhyrjen me imamin gjatė leximit tė Fatihasė, nė namazet ku ka lexuar me zė.


D) Kurse duhėt tė lexohet Fatihaja nė namazet ku imami nuk lexon me zė (siq ėshtė dreka, ikindia , rekati i tretė i akshamit dhe dy rekatėt e fundit tė jacisė).
“Pasiqė Muahmmedi saws pėrfundonte leximin e sures Fatiha, thoshte AMIN! Me zė dhe e zgjatte zėrin” (sahih). Muhammedi saws ka thene “Kur tė thotė dikush AMIN po ashtu edhe meleket nė qiell thonė AMIN, e kėto tė thėna pėrputhėn njėra me tjetrėn i falėn mėkatet qė i ka bėrė mė parė”. (Buhariu, Muslimi Nesaiu dhe Daremiu) Nė njė hadith tjetėr qendron “ Thuani AMIN ju donė All-llahu”. (Muslimi dhe Ebu Awwane) “Ēifutet nuk ua kanė zili nė asnjė send siq ua kanė zilinė nė selamin (pėrshendetjen islame) dhe nė thėnien AMIN pas imamit .(Buhariu ne Edebul-Mufred” Ibn Maxheja, Ibn Huzejmeja, Ahmedi dhe Siraxhi me dy senede sahiha.) Muhammedi saws pas Fatihasė lexonte ndonjė sure, nė disa raste te gjate, nė disa raste tė shkrutė siq transmetohet ne hadithe te vėrteta mbi kete temė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Leximi i Fatihasė pas imamit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: