ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Shkuarja ne ruku

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Shkuarja ne ruku   Fri Jan 11, 2008 5:18 pm

Shkon ne ruku duke thėnė All-llahu Ekber, njėkohėsishtė duke i ngritur edhe duart deri nė supe ose deri nė veshė. Pastaj drejton shpinėn nė mėnyrė horizontale duke vėnduar duart nė gjunjė me gishta tė hapur, e duke qėndruar nė kėtė pozitė i qetė. (Fig.4)


“Muhammedi saws pasiqė e mbaronte leximin heshtte pak, pastaj ngritte duart duke marre tekbir dhe shkone nė ruku”.


“Muhammedi saws i vėndonte shputat e duarve nė gjunjė. Aq mirė i vėndonte nė gjunjė sikur t’i kishte kapur ata” (Buhariu dhe Ebu Dawudi).


Gjithashtu ka thėnė: “ Kur tė shkosh nė ruku, vėndoi duart nė gjunjė dhe hapi gishtat, pastaj rri nė kėtė pozitė, derisa tė merr ēdo gjymtyrė pozitėn e vet” (Ibnu Husejmeja dhe Ibnu Hibbani nė dy sahihet e tyre)


“Muhammedi saws kur shkonte nė ruku e rrafshonte dhe e drejtonte shpinėn” (Buhariu dh Bejhakiu me sened sahih)


Muhammedi saws i urdhėronte muslimanet tė plotėsojnė rukutė dhe sexhdėn duke u thėnė: “Plotėsoni rukunė dhe sexhdėn, ngase pasha Atė nė dorė tė tė cilit ėshtė shpirti im unė u shoh pas shpinės sime nėse nuk shkoni (nė mėnyrė tė drejtė )nė ruku dhe nė sexhde. (Buhariu dhe Muslimi)


Dhe thoshte : “O ju muslimanė! Nuk ka namaz ai qė nuk drejton kurrizin e tij ne ruku dhe sexhde” (Ibnu Ebu Shejbe, Ibnu Maxhe me sened sahih).Nė kėtė pozicion thua:


1. Suhane Rabbijel- Adhim- tre ose me tepėr herė. (Qoftė i pastėr prej tė gjitha tė metave Zoti i Madhėruar dhe i lavdėruar).


2.Ose Subhane Rabbijel-Adhim We Bihamdihi- 3 here ose mė shumė herė.(Qoftė i pastėr prej tė gjitha tė metave Zoti i Madhėruar dhe i lavdėruar)


3. Dhe Subbuhun, Kuddusun, Rabbul-Melaiketi Werruh. (Qoftė i pastėr nga tė gjitha tė metat dhe i bekuar Zoti i melekėve dhe xhibrilit).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Shkuarja ne ruku
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: