ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Ngritja nga rukuja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Ngritja nga rukuja   Fri Jan 11, 2008 5:19 pm

Ngrihesh prej rukusė duke i ngritur duart deri ne supe ose deri nė veshė. Njėkohėsishtė thua: Semi All-llahu Limen Hamide. “Muhammedi saws ngrihej nga rukuja duke thėnė: “Semi All-llahu Limen Hamide” (Buhariu dhe Muslimi). “Kur kethehej prej rukuse drejtohej saqe cdo gjymtyre kethehej ne vendin e vet” (Buhariu dhe Ebu Dawudi).
Ndėrsa pas ngritjes thoshte: “Rabbena we lekel- Hamd” (Buhariu dhe Ebu Dawudi). “Rabbena We Lekel-Hamd, Hamiden Kethiren Tajjiben Mubareken Fihi Mubareken Alejhi, Kema juhibu Rabbena We Jerda”. Kėtė e tha njė njėri qė falej pas Muhammedit saws pasiqė u ngrit nga rukuja dhe pasiqė tha “Semi All-llahu Limen Hamde” Pasiqė u kry namazi Muhammedi saws tha: “Kush foli pak mė parė?” Njeriu tha “Unė or Resul-lullah!” Nė kėtė rast Muhammedi saws tha “Pashė tridhjetė e mė shumė melekė, tė cilėt nxitonin kush mė shpejt do ta shkruaj (kėtė vepėr)” (Maliki, Buhariu dhe Ebu Dawudi).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Ngritja nga rukuja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: