ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Berja e Sexhdes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Berja e Sexhdes   Fri Jan 11, 2008 5:19 pm

Pastaj shkon nė sexhde duke lėshuar duart para kėmbėve dhe duke drejtuar gishtat e duarve dhe kėmbėve drejt Kibles. (Fig.5 & Fig 6) “Muhammedi saws kur donte tė shkon nė sexhde merrte tekbir (dmth thoshte All-llahu Ekber), pastaj shkonte nė sexhde" (Ebu Ja’la ne Musnedin e tij me sened tė fortė dhe Ibnu Huzejmeja me sened tjetėr sahih). “Dhe i lėshonte duart para kėmbėve” (Ibnu Huzejmeja, Darekutni, Hakimi, i cili e vėrtetoi kėtė hadith, nė kėtė e ka pėlqyer edhe Dhehebiu.) Gjithashtu, i urdhėronte muslimanėt duke u thėnė: “Kur dikush bėnė sexhde , le tė mos ulėt sikur qė ulėt deveja, por le tė lėshojė duart para kėmbėve” (Ebu Dawudi, Tmeami na Fewaid, Nesiu ne “Sugra” dhe “Kubra” me sened sahih).
Muhammedi saws thotė: “Jam urdhėruar qė tė bėj sexhde nė shtatė pjesė (tė bėj sexhde) nė ballė dhe tregoi dorėn e tij drejt hundės, nė dy duart, nė dy gjunjtė, nė pjesėn e kėmbėve (dmth gishtat e kėmbėve) dhe jam urdhėruar qė mos t’i mbledh (tėrheq ) rrobat (pantallonat ) dhe flokėt” (Buhariu dhe Muslimi). Muhammedi saws thotė: “Kur tė shkosh nė sexhde, lėshoi shputat e duarve dhe ngriti bėrrylat” dhe thotė: “Drejtohuni nė sexhde dhe mos i lėshoni bėrrylat pėrtoke, ashtu sikurse i lėshon qeni” (Buhariu, Muslim, Ebu Dawudi, Ahmedi dhe Ebu Awwane). (Fig. 7 & Fig. .


Nė kėtė pozitė thua:

"Subhane Rabbi’el-’Ala" 3 ose me teper here (Ahmedi, Ebu Dawudi , Ibni Maxheja, Darekutni, Ahmedi, Taberaniu dhe Bejhakiu). ( Qoftė i pastėr prej tė gjitha tė metave dhe i lavdėruar Zoti i lartėsuar).


"Subbuhun Kuddusun Rabbul-Melaiketi Werruh" (Muslimi dhe Ebu Awwane).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Berja e Sexhdes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: