ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Tė ngriturit nga sexhdeja

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Tė ngriturit nga sexhdeja   Fri Jan 11, 2008 5:20 pm

Ngritesh
nga sexhdeja duke marrė tekbirin (All-llahu Ekber), pastaj shtrinė
kėmbėn e majtė nė tė cilėn ulėsh dhe drejton kėmbėn e djathtė, kurse
duart i vėndon nė kofshė dhe gjunjė.(fig 9) “Muhammedi saws ngritej nga
sexhdeja duke marre tekbir (dmth duke thene All-llahu Ekber)” (Buhariu
dhe Muslimi). “Pastaj shtrinte kėmbėn e majtė, nė tė cilėn ulej i qetė,
kurse kėmbėn e djathtė e mbante drejtė dhe gishtat e kėmbės i mbante
drejt Kibles” (fig 10).
Nė kėtė ulje thuhet:1."All-llahumme gfirli Werhamni Wexhburni Werf-a’ni Wehdini We Afini
Werzukni". (O Zot! Falmė, mėshiromė, forcomė, mė ngre (nė pozitė tė
lartė nė Xhennet), udhėzomė, mė jep shėndet dhe furnizim (rizk) ( Ebu
Dawudi, Tirimidhiu, Ibni Maxheja, Hakimi, i cili thotė se Hadithi ėshtė
sahih)


2. "Rabbigfirli" (O Zot, falmė.) (Ibni Maxheja me sened Hasen)
Pastaj
“merrte tekbir dhe shkonte nė sexhdėn e dytė” (Buhariu dhe Muslimi)
Vepronte nė kėtė sexhde ashtu sic vepronte nė sexhdėn e parė, pastaj
“ngrihej duke marrė tekbir” (Buhariu dhe Muslimi) Muhammedi saws ka
thene: “ Pastaj vepro kėshtu nė ēdo rekat dhe nė ēdo sexhde. Nėse
kėshtu vepron nė ēdo rekat e plotėson namazin, po qe se lė mangu diē,
lė mangut diē nga namazi.” (Ahmedi dhe Tirimidhiu, i cili e vėrtetoi
kėtė hadith.)


Pasiqė tė bėn sexhdėn e dytė, ulėt pak, pastaj ngritet. Kjo ulje quhet Xhelsetul-Istiraha (ulja e te pushuarit).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Tė ngriturit nga sexhdeja
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: