ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Teshehudi i parė

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Teshehudi i parė   Fri Jan 11, 2008 5:21 pm

Pasiqė vepronte nė rekatin e dytė ashtu siq ka vepruar nė rekatin e parė, ulet nė mėnyrėn e pėrshkruar pak mė parė dhe nė kėtė ulje lexon Tehijatin dhe dėrgon salavate mbi Muhammedin saws. “Muhammedi saws nė ēdo dy rekate lexonte Tehijatin! (Muslimi dhe Ebu Awwane) dhe kur e harronte nė dy rekatet e para, bėnte exudes-sehv”. (Buhariu dhe Muslimi) Urdhėronte duke thėnė: “ Kur tė uleni nė ēdo dy rekate thoni: “Et-Tehijatu… deri nė fund, pastaj ēdokush prej jush le tė zgjedh duate qe i pelqejne mė tepėr dhe le t’i lutet All-llahut xh.sh me tė” (Nesaiu, Ahmedi dhe Taberaniu ne “Kebir” me sened sahih.)
Abdull-llah ibn Mes’udi ra thotė: “ Muhammedi saws ma mėsoi teshehudin, duke qenė shputat e duarve tė mia nė shputat e duarve tė tij, ashtu sikur mė mėsonte ndonjė sure prej Kur’anit: “Et-tehijjatu, lil-lahi wes-salawatu wet-tajjibatu,es-selamu alejke ej-juhen-nebijju we rahmetull-llahi we berek’atuhu es-selamu alejna we ala ibadil -lahis-salihin ( kjo qė thotė kaplon ēdo rob tė mirė nė qiell dhe tokė) esh’hedu en la ilahe il-lall-llah we eshhedu enne Muhammeden abduhu we reluluh” (Kėtė e thonim kur Muhammedi saws ishte nė perzencėn tonė, pasi qė ndėrroi jetė thonim : “ Es-selamu alen-nebijj…” (Buhariu dhe Muslimi Ibn Ebi Shejbe, Siraxhi dhe Ebu Ja’la ne Musnedin e tij)
Dmth kanė thėnė: “Et-tehijjatu, lil-lahi wes-slawatu wet-tajjibatu, es-selamu alen-nebijji we rahmetull-llahi we berekatuhu, es-selamu alejna we ala ibadil-lahis-salihin, eshhedu en la ilahe il-lall-llah we eshhedu enne Muhammeden abduhu we resuluhu.” (Pėrshėndetjet, duatė madhėruese dhe fjalėt e mira qofshin pėr All-llahun. All-llahu tė ruajt dhe mėshira e bekimi (i pafund) i All-llahut qofshin pėr ty. Na ruajt All-llahu ne dhe tė gjithė robėt e mirė dhe tė gjithė robėt e mirė te All-llahut. Dėshmoj se s’ka te adhuruar pėrveq All-llahut dhe dėshmoj se Muhammedi ėshtė rob dhe i dėrguar i Tij.)
Pastaj dėrgon salavate mbi Muhammedin saws “ngase Pejgamberi saws dėrgonte salavate mbi vet-vetėn nė teshehudin e parė dhe tė dytė” (Ebu Awwane ne “Sahihun” e tij dhe Nesaiu.) Ka disa lloje tė salawateve, mirėpo ne po zgjedhim pėr ju njė prej tyre, qė njėkohėsishtė ėshtė edhe e njohur ndėr ne."All-llahumme sal-li ala Muhammedin, we ala ali Muhammed, Kema sal-lejte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime inneke hamidun mexhid. All-llahumme barik ala Muhammedin we ala ali Muhammed Kema barekte ala Ibrahime we ala ali Ibrahime inneke hamidun mexhid."


(O Zot! Lavdėroje dhe madhėroje Muhammedin dhe Familjėn e Muhammedit, ashtu sic ke lavdėruar dhe madhėruar Ibrahimin dhe familjen e Ibrahimit. Ti je i Falėnderuar dhe i Lartesuar. O Zot! Bekoje Muhammedin dhe familjen e Muhammedit, ashtu sic ke bekuar Ibrahimin dhe familjen e Ibrahimit. Ti je i Falendėruar dhe i Lartėsuar”


Gjatė gjithė kėsaj uljeje “Muhammedi saws vėndonte dorėn e majtė mbi gjunjin e majtė, kurse gishtat e dorės sė djathtė i mblidhte dhe me gishtin tregues tregonte drejtė Kibles duke hedhur shikim drejt tij (gishtit tregues)" (fig 12). “Ne rastin e tregimit me gishtin tregues drejt Kibles, gishtin e madh e vėndonte mbi gishtin e mesėm” (Muslim dhe Ebu Awwane). Dhe “ngritte gishtin duke e lėvizur dhe duke bėrė dua mė tė (dmth bėnte dua gjatė lėvizjes se gishtit)” ( Ebu Dawudi, Nesaiu, Inbu Xharudi, Ibnu Huzejmeja dhe Inbu Hibbani me sened tė vertetė.) dhe thoshte : “Kjo ėshtė mė e rėndė pėr shejtanin se hekuri, dmth, gishti tregues” (Ahmedi, Bezzari, Ebu Xhaferi, Behteriu, Taberaniu, Abdulgani El -Makdisi nė “sunenin” e tij me sened tė mirė, Rewejani nė “ Musnedin”e tij dhe Bejhakiu).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Teshehudi i parė
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: