ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 SHTOJCĖ: Rradhitja e Safave (rreshtave)

Shko poshtė 
AutoriMesazh
ExTra
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 276
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: SHTOJCĖ: Rradhitja e Safave (rreshtave)   Fri Jan 11, 2008 5:23 pm

Duke lexuar hadithet e Pejgamberit saws qe flasin per rradhitjėn e safave dhe drejtimin e tyre, njėkohesishtė duke parė se populli ynė aspak nuk i jep rėndėsi kėsaj vepre ashtu qė sheh zbrazėtira tė mėdha ndėrmjet falėsve nė namaz, gjė e cila tė nxitė tė mendosh e tė thuash, a thua vallė kėtė njerėz janė tė hidhėruar, ose nuk e dinė rėndėsinė e radhitjes dhe drejtimit tė safave.


Pėr kėtė shkak vendosa teė shkruaj kėtė shtojcė me qėllim qė t’ua bėj tė ditur njerėzve domosdoshmėrinė e drejtimit dhe radhitjės sė safave.

Enes Ibn Maliku transmeton prej Muhammedit saws i cli thotė: “Drejtoni safet sė drejtimi i safeve ėshtė prej plotėsimit tė namazit” (Buhariu, Muslimi, Ebu Dawudi dhe Ibni Maxheja).


Ebu Mes’udi thote: “Muhammedi saws i prekte supet tona dhe thoshte: “Drejtohuni e mos rrini larg njėri tjetrit, qė mos t’u largohen zemrat prej njeri-tjetrit. Pas meje le te vijojnė tė menēurit dhe dijetarėt pastaj ata qė janė me gradė mė tė ulėt, pastaj ata qė janė me gradė mė tė ulėt” Ebu Mes’udi thotė: “ Ju sot jeni nė perēarjėn mė tė madhe” (Muslimi).


Enes ibn Maliku r.a thotė: “U thirr ikameti e Muhammedi saws u drejtua drejt nesh dhe tha: “ Drejtoni dhe mbushni mirė safet, ngase unė ju shoh pas shpine” (Buhariu).


Transmetohet prej Enes Ibn Malikut, i cili thotė se Pejgamberi saws ka thėnė : “Drejtoni safet se unė ju shoh pas shpine” Enes Ibn Maliku thote: “Ēdo kush prej nesh i bashkonte supet me supet e shokut pranė dhe kėmbėn mė kėmbėn e shokut pranė (Buhariu).


Transmetohet nga Ebil-Kasim El Xhedeli, i cili thotė: kam dėgjuar Nu’man ibn Beshirin duke thėnė: “ Muhammedi saws u drejtua me fytyrėn e tij drejt njerezve dhe tha: “ Drejtoni safet!- kėtė e pėrseriti tre herė. Pastaj tha: “Wall-llahi, ose do t’i drejtoni safet ose do t’u perēaje All-llahu mes vete” (Transmetuesi I hadithit) thotė: “ Pash, ēdo njėri bashkonte supet me supet e shokut pranė tij, gjunin me gjunin e shokut prane tij dhe nyjen e kėmbės me nyjen e kėmbės se shokut pranė tij” (Ebu Dawudi me sened sahih).


Aisheja r.a transmeton se Pejgamberi saws ka thėnė: “All-llahu dhe melekėt bėjnė dua pėr atė, i cili e vazhdon safin” (dmth, nuk e le tė ndėrprerė) (Ibnu Huzejmeja me sened sahihe).


Transmetohet prej Ibni Umerit, i cili thotė se Pejgamberi saws thotė: “Drejtoni safet, bashkoni supet, mos lini zbrazėtira per shejtanin. Ai qe e vazhdon (nuk e nderpret) safin, All-llahu e vazh’don mėshirėn e Tij mbi tė dhe ai, i cili e ndėrpret safin, All-llahu e nderpret mėshirėn e Tij mbi tė” (Ebu Dawudi, Nesaiu dhe Ibnu Huzejmeja me sened sahih).
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
SHTOJCĖ: Rradhitja e Safave (rreshtave)
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Feja Islame :: Islami - Feja e vetme, e pranuar tek All-llahu Subhanehu ve Teala-
Kėrce tek: