ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Menu dreke pėr ditė festash dhe bankete

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Menu dreke pėr ditė festash dhe bankete   Fri Feb 01, 2008 1:38 pm

banketet jane dy llojesh, banketi koktej (sherbimi ne kembe) dhe banket me tryeza (sherbimi ulur). Do ju sjellim ketu nje larmi menysh qe edhe ju mund ti perdorni ne raste festash/banketesh.

Ne shumicen e banketeve me perjashtim te antipastes cdo gje tjeter sherbehet e ngrohte. Dreka ne nje banket fillohet me antipaste, e cila pergatitet duke vene sasi te vogla nga shume lloje ne tavoline.

Radhitja e pijeve ne banket:

Pijet per ne banket caktohen sipas llojit te gjelleve qe do te shtrohen. Per gjellet me peshk dhe per brumrat sherbehet gjithnje vere e bardhe brusko, ndersa per gjellet me mish dhe shpende vere e kuqe. Ketu duhet te jene pak te thata ose DRY sic perdoret ne shume vende te botes.

Me embelsirat ose frutat zakonisht sherbehet shampanje ose vere e bardhe apo e kuqe e embel (ketu duhet te keni parasysh shijen e mushtit kur zgjidhni nje vere te tille) Ne fund te banketit sherbehet gjithnje caj ose kafe me konjak ose pije te tjera alkolike pak me te forta (me perqindje me te madhe se birra, apo vera)

Ne raste dasmash apo edhe ndonje gezim tjeter familjar banketi mund te hapet dhe te urohet edhe me shampanje (zakonisht ne familjet shqiptare me Raki)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Menu dreke pėr ditė festash dhe bankete
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kultura :: Kuzhina Shqiptare & e Huaj-
Kėrce tek: