ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Frutat mė tė shijshme

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Frutat mė tė shijshme   Fri Feb 01, 2008 1:47 pm

Shum nga ne ne forum jetojme jasht Shqiperis , kemi provuar dhe provojm shum fruta , qe nuk gjenden ende ne Shqiperi , por njekohesisht nuk kemi harruar shijen e disa frutave shqiptare qe cuditerisht nuk i gjejm ketu.

Une per vete ha shum fruta sidomos paradite i ha te perpunuara apo natyrale si pershembull Frape me banane ose nje frut nga Maroku ,Maqedonia, etj.

por ka disa fruta te shijshme qe ketu nuk i gjej si psh:

manat e zinj ose (monat)
dardhe gomare qe rriten ne zonen e Permetit
vallza qe jane disa kokrra si qershi por te verdha dhe qe rriten gjithashtu ne zonen e Permetit dhe per mua eshte fruti me i shijshem.
Dardhat e vogla te verdha ose rreshka qe i thon anej nga permeti.
As thana nuk kam pare ne treg , nuk esht shum e shijshme por per grat me barre jane ilac dhe po i vajti menja duhet me hik Shqipri me i morr.

nga disa fruta dalin edhe disa pije si pekmezi i manit dhe rehanija .

po per hoshafet se harrova fere emrin pa le shijen qe se kujtoj dot me.

Pra do me pelqente qe ne kete teme te njihesha me fruta te reja ose te harruara nga ne por edhe menyren se si haen pasi ka te bej shume.
mos nguroni te na jepni keshilla dhe receta frutash.

po pres se me leshoj goja leng te ha nja dy fiq deti shpejt e shpejt.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
 
Frutat mė tė shijshme
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kultura :: Kuzhina Shqiptare & e Huaj-
Kėrce tek: