ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Si te sigurojme Webin Tone...!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Si te sigurojme Webin Tone...!!!   Sat May 09, 2009 3:51 pm

Shumica e teknikave te hacking,synojn md5-hash e passwordit pra synojn te sulmojn passwordin e administratorit dhe ne kete menyre
tentojn te hyjn ne CP[Control Panel].
Md5 esthe nje algoritem kriptografik dhe ta crakosh duhet vertet shume, por nji metod me e thjesht per krakimin e e passwordeve eshte
ai i matching , me ane te rainbow tables i cili eshte nje sistem qe
krahason hashe te ndryshme me njeri-tjetrin duke nxjerr ne fund passwordin...
Disa webe qe perdorin kete sistem jane edhe
Apo edhe me i njohuri
PS.Mos postoni webe per te krakuar passworde KETU pasi eshte teme tjeter!
Kjo ishte sa per shembull

Pra te gjithe keto webe perdorin kete teknik, e vertet eshte edheł
teknika e brute force pra per te fircuar passwordin por nuk dihet
kurre se kur mund te mbaroj...
Ok, jemi tek Patch & Fixing keshtu qe po japim zgjidhjen e ketij problemi pra se si ta mbrojme passwordin tone nga keto sulme.
Kjo teknik per mbrojtjen e passwordit quhet Salting
e cila i shton nje string / simbol hasc-passwordit dhe ne kete menyre e ben te pamundur krahasimin e hascit tuaj me te tjere.
Ja dhe scriptiKodi:

Kodi HTML:
<?php
2.

3.
/* Perkufizojm SALT */
4.
define('SALT', 'yuppydoo');
5.

6.
/* Passwordi kriptografik */
7.
$Passwordi_kriptografik=md5(SALT.$_POST['password']);
8.

9.
?>
Nderkohe duhet marre parasysh qe kur kemi per te identifikuar anetarin\userin duhet te marrim parasysh kete zgjidhje...

Kodi:

Kodi HTML:
1.
<?php
2.

3.
if (md5(SALT.$_POST['password'])==$Passwordi i Kriptuar) {
4.
/* i loguar */
5.
} else {
6.
/* jo i loguar */
7.
}
8.

9.
?>
Ja tani e kemi webin e sigurum nga random Attackers
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
Si te sigurojme Webin Tone...!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: UnaBle Box :: HaCkinG-
Kėrce tek: