ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Fjal te Urta

Shko poshtė 
AutoriMesazh
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:03 pm

Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje
deshiren e tij

Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet

Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven

Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe

Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga
zemra

Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje

Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret

Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone

Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton

Ai qe ka, don edhe ma

Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist

Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret

Ai qe ngutet, cdohere vonohet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:03 pm

Ai qe premton shume, ben pak

Ai qe s'bindet, nuk din te komandoje

Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend

Ai qe s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si kolege, as si
bashkepunetor e as si fqi

Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin

Ai qe s'punon si burre, rrin e qan si grua

Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet

Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet

Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t'dale koder

Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s'ta don, vetem te shikon

Ai qe thote "une jam une", ai hup gjithkun

Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall

Ajo qe s'arrihet, duket me e embel

Ajo qe s'te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve

Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele

Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te
drejte

Ara me vica s'lavrohet

Ariu nuk rron duke lepire shputat

Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire

Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi

Armikut mos ia trego te verteten

Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre

As hasmin mos e pafsh pa pune
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:04 pm

As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq

As uje mos pi ne krua te pushtetit

Ashtu qofte e sherr mos qofte

Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja

Ate dere qe s'e cel celesi, e cel paraja

Ate pune qe s'e ben dot vete, mos kerko t'i gjesh te mete

Ate qe nuk e don thuaji: "Te pafsha pa pune"

Atje ku fle uji, eshte me i thelle

Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel

Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes

Babane e mire nderoje, babane e keq duroje

Bajrami i vogel s'falet para t'madhit

Barren e kalit mos ia ngarko gomarit

Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine

Bej gosti, qe te provosh mikun

Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta

Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh

Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben

Beni si them une, mos beni si bej une

Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja

Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin

Besnik behu, e bese mos zin

Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:04 pm

Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe

Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera

Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune

Bima e keqe rritet kudo

Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte

Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

Bleta din si behet mjalta

Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar

Bota eshte helm e mjalte e perzier

Brengat jane armiqte e jetes

Budallen mos e vet se t'kallxon vet

Buka ne bark, forca ne shtat

Buka s'ka turp

Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren

Buke e kripe e zemer

Buke e qepe dhe shendet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:04 pm

Buka prej qielli s'vjen

Bukuria dhe pasuria s'jane pergjithmine

Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke

Bukuria e gruas duket ne mengjes

Bukuria nje dite, veprat nje jete

Bukuria te habite, bukuria te korite

Burgu eshte varr per se gjalli

Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale

Burgu per burra eshte

Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta

Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben

Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte

Burri me dy gra, kemishen pa la

Burri ne shtepi, si kercu i zi

Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese

Burri per gruan eshte si catia per shtepine
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:05 pm

Burri s'matet me pellembe por me zemer

Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale

Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise

Buza me gaz shendeti pa mase
Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes

Babane e mire nderoje, babane e keq duroje

Bajrami i vogel s'falet para t'madhit

Barren e kalit mos ia ngarko gomarit

Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine

Bej gosti, qe te provosh mikun

Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta

Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh

Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben

Beni si them une, mos beni si bej une

Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja

Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin

Besnik behu, e bese mos zin

Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr

Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe

Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera

Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune

Bima e keqe rritet kudo

Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte

Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi

Bleta din si behet mjalta

Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar

Bota eshte helm e mjalte e perzier

Brengat jane armiqte e jetes

Budallen mos e vet se t'kallxon vet

Buka ne bark, forca ne shtat

Buka s'ka turp

Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren

Buke e kripe e zemer

Buke e qepe dhe shendet

Buka prej qielli s'vjen

Bukuria dhe pasuria s'jane pergjithmine

Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke

Bukuria e gruas duket ne mengjes

Bukuria nje dite, veprat nje jete

Bukuria te habite, bukuria te korite

Burgu eshte varr per se gjalli

Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale

Burgu per burra eshte

Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta

Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben

Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte

Burri me dy gra, kemishen pa la

Burri ne shtepi, si kercu i zi

Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese

Burri per gruan eshte si catia per shtepine

Burri s'matet me pellembe por me zemer

Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale

Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise

Buza me gaz shendeti pa mase
Njeriun e bejn te perhershem veprat e tij
Ne vend qe te shesesh dituri dhe zotesi, perpiqu tā€™i fitosh ato.
Njerezit jane te njejte para natyres, edukata i ben te dallohen.
Sā€™ka gje me te keqe se te perqeshurit, sepse me shume prek te miret se te kqinjte.
Shoku me i pavlefshem eshte ai, i cili, per nje fjale qe ka degjuar per shokun e tij, nuk e do me ate.
Ai qe pelqen veten e tij, nuk pelqehet nga askush.
Duhen shume mend qe te mund shoqerohesh me njerez pa mend.
Shpagimi me i embel eshte te besh mire kunder te keqes qe te eshte bere.
Po te perdoret mire koha, do te mjaftoje per te kryer cdo pune.
Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet.
Njerzit e mire jane te gjykuar te behen skllever te te kqinjeve.
Njeriu duhet te perpiqet te mesoje cdo gje, jo te tregoje veten e tij.
Me i forti i njerezve eshte ai qe eshte i Zoti te permbaje vetveten.
Shpata e grave eshte gjuha e tyre, prandaj nuk e lene te ndryshket.
Zbavitja me e bukur per njerine eshte leximi, shoku me i mire libri.
Personi qe do ti, sā€™ka asnje te mete, fillo te mos e duash, pa shih sa te meta ka.
Sā€™ka lumturi me te madhe ne bote se dashuria dhe harmonia.
Thjeshtesia e nje gruaje eshte me e vlefshme se stolite (diamantet) e te gjitha grave te botes.
Kush i shtrohet gjithkujt eshte kokedele.
Me i poshtri njeri eshte ai i cili kerkon miresi nga nje i poshter.
Vjehra nuk e kujton asnjehere kohen e nuserise.
Qesja nuk zbrazet duke dhene lemoshe.
Delen qe ndahet nga tufa e ha ujku.
Mos i thuaj gruas fjalen qe sā€™mund ta thuash ne rruge.
Dashuria eshte kripa e jetes, jeta pa dashuri sā€™ka asnje shije.
Biseda lindi nga mendimi ; biseda pa mendim nuk eshte bisede, eshte grindje.
Arma me e mire per ta mposhtur armikun eshte zemra.
Njeriu ka nevoje per arsim ashtu si bima per uje.
Trathtia, pa marre parasysh shkakun, prapeseprape trathti eshte.
Te flasesh pa menduar, eshte si te zbrazesh pushken pa e vene ne shenje.
Durimi eshte me e madhja trimeri.
Dashuria eshte e embel, por perfundimi eshte shume i hidhur.
Njeriu i pajisur me edukate dhe me moral te mire, ne cdo gjendje qe te ndodhet, prapseprape njeri eshte.
Mesimi me i madh ne kete bote eshte veshtersia ; sā€™ka sukses ai qe nuk has ne veshtersi.
Ƈdo gabim i gruas se ndershme eshte i falur nga burri i saj.
Thjeshtesia eshte bukuria kryesore e grave, se gjendet shume rralle.
Miresia qe pritet te behet per nje kohe te gjate, humbet vleren kur realizohet.
Thjeshtesia eshte stolia e atyre qe jane te edukuar dhe te mesuar.
Ƈdo njeri qe te do nuk mund te numerohet mik i vertet ; miq te vertete jane ata qe - perveq dashurise - jane te bashkuar edhe ne mendim dhe princip.
Per dashurin sā€™ka gje me te embel se lotet e syve qe fshihen me doren e se dashures.
Liria eshte thelbi i shpirtit dhe i mendjes, aty ku sā€™ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa uje.
Butesia ben njeriun gjithcka, pervec pasurise.
Vetnia eshte me e mire se shoku i keq.
Ƈdo mizor e ka diten e vet te gjykimit.
Ruaju nga miku qe bisedon me armikun tend.
Pleqeria nuk eshte jete.
Guximi e ben njeriun te munde luanin.
Xhelozia eshte humnera e dashurise.
Mos iu afro atij qe nuk te prĆŖt mire, ruaju te mos e merzitesh ate qe te nderon.
Shumehere njerezit e bejne mik ate qe u ben keq, e armik ate qe u ben mire.
Njeriu i persosur eshte ai i cili cka ben ne sy te botes mund te beje ne vetmi dhe cka ben ne vetmi mund te beje ne sy te botes.
Mos iu gabo nje te mire te atij qe te ka bere njeqind te keqija, mos iu hidhero nje te keqeje te atij qe te ka bere njeqind te mira.
Mos kij besim ne njeriun qe sā€™ka besim ne ty.
Po deshirove te duash nje njeri, ose te doje ai ty, shihu shpesh me ate.
Duke mos e pare per shume kohe ate qe e do, njeriu fillon te mos e doje, duke e pare shpesh njeriun qe nuk e do, fillon ta do.
Per cdo sy ka bukuri.
Mendja e njeriut kuptohet me te folur dy tri fjale, por zemra e tij sā€™mund te kuptohet as per disa vjet.
Nuk eshte pasuria ajo qe sjell lumturi dhe fatkeqesi, kryesishte eshte morali.
Ashtu sikunder mund te ndryshoje fytyra e njeriut, mund te ndryshoje edhe mendimi i tij, por zemra sā€™mund te ndryshoje.
Kembengulja e qendrimi ben te mundshme te pamundshmen.
Njeriut te drejte shume rralle i plotsohen deshirat, por gjithmone eshte i sigurt dhe i qete.
Kush deshiron te duhet, le te doje.
Ne qofte se eshte lumturi te duhesh, eshte lumturi me e madhe te duash.
Syri eshte nje dritare e shpirtit.
Shumica e njerezve, sidomos grate, nuk i done ata qe i done por ata qe i perbuzin.
Fytyra e qeshur eshte kripa e bukurise.
Grueja duhet te kete ne doren e djathte gjilperen e ne te majten librin.
Burrat besojne se bota eshte krijuar vetem per ta
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:05 pm

1. Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli)

2. Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)

3.Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)

4. C' ke bere do te ta bejne. (populli)

5. Dardha bie nen dardhe. (populli)

6. Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)

7. Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)

8. Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)

9. Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)

10. E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.Ć”(populli)

11. Edhe bari i njomeĆ” digjet neper te thate. (populli)

12. Fashati qe duket, s do kallauz.Ć”(populli)

13. Floke gjate mendje shkurter.Ć” (populli)

14. Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)

15. Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
16. Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)

17. Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)

18. Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)

19.Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)Ć”

20. I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:05 pm

21. I talluri, te tall. (populli)

22. Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)

23. Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)

24. Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)

25. Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)

26. Koka ben koka peson. (populli)

27. Kush te do te shan. (populli)

28. Kush mungon, bluan. (populli)

29. Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)

30. Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
31. Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)

32. Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)

33. Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)

34. Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)

35. Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)

36. Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)

37. Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)

38. Mollen e mire, e ha derri. (populli)

39. Mos u mundo teĆ” nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)

40. Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)

41. Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)

42. Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)

43. Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)

44. Nuk ngopet ariu me miza. (populli)

45. Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)
46. Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)

47. Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)

48. Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)

49. Nje gur s mban mur. (populli)

50. Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)

51. Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)

52. Peshku i madh e ha te voglin. (populli)

53. Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)

54. Pi rakine, mos pi mente. (populli)

55. Pune shume, e fjale pak. (populli)

56. Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)

57. Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)

58. Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.Ć”(populli)

59. Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)

60. Rri shtrember e fol drejt. (populli)
61. S' behen petullat me uje. (populli)

62. S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)

63. Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)

64. S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)

65. S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)

66. Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)

67. Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)

68. Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)

69.Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa

70.Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet

71.Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje

deshiren e tij

72.Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet

73.Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven

74.Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe

75.Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:06 pm

1: A rrohet me zemer te lepurit?
2: Ai qe nderton me djerse, mbron me gjak.
3:Ai qe s'ka zemer, s'ka as thember.
4: Bujku i mire, ia merr me zorr buken tokes.
5: Ƈelesi qe punon, nuk ndryshket.
6: Dera e pertimit, caku i mjerimit.
7 : E verteta rri si vaji mbi uje.
8: Gjarperi ecen dhe fshin gjurmet me bisht.
8: Ku ka zemer ka dhe krahe.
9 : Me mire "pune e mbare", se "mire se te gjej".
10: Shpjere gojen te buka e jo buken te goja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:07 pm

Ku ka tym,ka edhe zjarr.
- Hekuri lakohet sa eshte i nxehte.
- Gur gur behet mur.
- Shkaut nuk i besohet as kur eshte i vdekur.
- Fshati qe duket nuk do kallauz.
- Kembet e shpejta faqja e bardhe.
- Moti i mire duket qe ne mengjes.
- Kush nuk ka koke ka kembe.
- I duruari i fituari.
- Punen e sotme mos e ler per neser.
- Mendja e madhe e keqja e te zott.
- Mos i shih gunen po punen.
- Shqiptari kur jep fjalen ther djalen.
- Pika pika mbushet pusi.
- M'ka djeg tamli e i fryej Kosit.
- Dita e mire shihet ne mengjes.
- Korbi korbit syte s'ja nxjerr.
- Ma mire nje zog n'grusht se njiqind n'hava.
- Gjarprin godite ne koke.
- Mos e nguc grajzin me krane se gjen t'zezen tande.
- Muri ka vesh e gardhi ka sy.
- Nata s'ka ispat (deshmitar).
- Lira e vogel por me vlere.
- Goja kapak ,trupi rahat.
- Qeni dhe shkau nuk kan bese.
- Qejf per njeri e tym per shpije.
- Sa pata qura e qurana ,pata miq pata jarana.
- Ara e zeze por buka e bardhe.
- Bira e minit treqind grosh.
- Pa hanger huder nuk t'vie era.
- Ku ka ze s'eshte pa as gje.
- Delja qe ndahet prej bylyku e han ujku.
- E din luga cka ka vekshi.
- Ku thone se ka dredhza shume, merre shporten e vogel.
- Udhes se rrehne ,e grues se krehne mos ju ndaj.
- Mos e vet se t'kallxon vet.
- Serrem me fol,e dukat me hesht.
- Kush lufton e fiton.
- Tri here mendo nje here vepro.
- Qeni qe leh nuk te kafshon.
- Kush qeshe veshe.
- Jeto per te punuar puno per te jetuar.
- Miku eshte mik e jo armik.
- Mos ia mendo kujt te keqen se e gjen vet te zezen.
- Mendo sot te kesh per neser.
- Ku prek plaku del gjaku.
- Mos e qesh kojshin kur e ke te bine.
- Mos fol pa te pyetur kush.
- E drejta del ne shesh.
- Mos ti ankohet fatit ai qe bjer rastin.
- Peri i ngateruar nuk zgjidhet me nguti.
- Sa ka njerez aq ka edhe rruge.
- Mendimet e larta gjinden ne fjale te shkurtera.
- Sa jeton aq meson.
- Mos e kqyr doken po kqyrja koken.
- Miku i mire shihet ne dite te veshtira.
- Trimi nuk ik nga lufta,frikacaku ik prej nje krisme.
- Fshehtesia e bukurise eshte Modestia.
- Mos iu mbeshtet te nesermes,ku mund te dish se cka do te lind nata.
- I menquri nuk i thote te birit mos gabo por,gabo sa me pak.
- Ty u rrite ty u qorodite.
- Tri gjera nuk kthehen mbrapa:fjala e thene,shigjeta e leshuar, koha e
kaluar.
- Vdekja eshte i vetmi vend ku nuk ka ikje.
- Edhe muri ka vesh.
- Guri rende peshon n'vend te vet.
- Buke e kryp ne vatren tane.
- Pasaniku koprac i ngjane miut qe flen ne tas te dukatit.
- Fjala e mire i qel dyert e hekurit.
- Mos ia bo askujt ate cka nuk don ty me ta bo.
- Nese don qe te mos ndegjohet fjala qe do ta thuash mos e thuaj.
- Goja e don te emblen,zemra e don te miren, mendja e don te mencuren.
- Rrena i ka komte e shkurta.
- Mos e ngofsh Nanen ngoe njerken.
- Ne dac lyp, ne dac lep pa punue kush s'te jep.
- Lumi fle, armiku s'fle.
- Per nje gozhde shkon patkoi, per patkuan shkon edhe kali.
- Kush punon, nuk mbetet unte.
- Nuk u lodhe sot, do te mundohesh mot.
- Bie nje gur dhe shkoq nje mur.
- Nje budalle e gjuan nje gur e njeqind te menqur smund ta hjekin.
- E ben bujku aren, s'e ben ara bujkun.
- Nuk jep vreshta me urata, por me pun e lopata {kaci}.
- Ujet qe rri ne nje vend kelbet.
- Pa pasur dituri,s'quhet njeriu njeri.
- Gjella me kripe e kripa me karar.
- Miqesia miqesi qesja te shkoje e te vije.
- Miku i mire ne dite te veshtire.
- Pyet njeqind vete e bej si di vete.
- Budallait hapi rrugen.
- Ujku qimen e nderron por zakonin s'e harron .
- Ferterja ne zjarr e peshku ne det .
- Une fol per lisa e ai fol per fshisa.
- Cka s'ka ne det.
- Mos e hidhero ate qe dhet ta lutsh .
- Ujku vetem qimen e nderron.
- Ai qe genjen e genjen veten .
- Nuk mbahet shtepia me/ne nje shtylle.
- Njhere te vie nafaka kah dera.
- Kush vjen pa ftuar, e gjen pa shtruar.
- Me mire nje ne tigan, se 100 ne det.
- Po me mashtrove nje here, e ke fajin ti,po me mashtrove per here te
dyte,
e kam fajin vet.
- Shtype mizorin, mos ki dhembshuri,se shtypja mbi shtypjen eshte
drejtesi.
- Mos i bej tjetrit ate qe s'do te ta bejne ty.
- Ai qe rrie nder dardhe han dardha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:07 pm

Armikut dhe eres ktheu gjoksin.

Lumi fle , hasmi s fle.

S mbahet shtepia me miell hua.

Bukuria iken dituria mbetet.

C kerkoi , gjeti , si shtroi fjet.

Koka bene , koka peson.

Thashethemexhiu e gjarperi nen gur jane nje.

Ai qe nderton me djerse , mbron me gja

Genjeshtra i ka kembet e shkurtra.

Fshati qe duket sdo kallauz.

Ujku qimen e nderron por zakonin se harron.

Koka ben koka peson.

Trimi i mire me shoke shume.

Gurr gurr behet kalaja.

Kur ske c'ben Luan Deren.

Guri eshte i rend ne vendin e vete.

Hesapi i shtepise nuk del ne pazar.

Sa cke Jorganin do shtrish kembet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:07 pm

Punt e shpis si ujet e Detit (nuk mbarojn kurre).

Mos i ler enet te behen mal ne lavaman.

po hengre kumblla te mpihen dhembet.

perseritja eshte mema e dijes po dhe babaj i merzitjes

pija me e mire ne bote eshte uji selites.


ujku ujku po cakalli ben namin

grun e bukur e do gjith lagja

burri qe eshte burre nuk e prish terezin kurre.

Kush leu mendjen e vet pelqeu
Afer Detit afer Mbretit.

Po vjen deti tallaz tallaze.

Ne gojen e ujkut hedhim valle.

kali kuq e ka nji huq

Qeni keq ta bjen ujkun ne vathe.

Pula mire ben nji vez por e ben surbull
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:08 pm

Bukuria s'eshte per fis, po kush di e kullandris.

Byrekun qe s'e ha per mua u djegte.

Nena e solli, gjema e mori.

"Te gabosh eshte njerzore te ngulmosh ne gabim eshte marrezi"

"Ne qofte se i drejti qendron ne njeren ane, nuk eshte e drejte te qendrosh asnjanes"

Ti mund te jesh shume i ditur por dituria jote eshte aq sa kupton ai qe ke perballe.

Jo cdo njeri i qeshur eshte i lumtur, ka edhe lot zemre qe nuk arrijne deri ne sy.

Mundohem te te harroj por harroj te te harroj.

Bota nuk eshte e cmendur, por te cmendur jane njerezit.

Ƈuditem kur njerezit qajne kur te tjeret vdesin nga trupi dhe nuk qajne kur vdesin nga zemra.

Gjuha kocka nuk ka por kocka thyen.

Muslimani eshte pasqyre per muslimanin.

Hallet e shtepise nuk qahen ne pazar.

Ferri eshte pamundesia e arsyes.

Jeto pa rene ne sy.

Bebet lindin bebe qe te rriten vete.

Shpresa vdes e fundit.

Jeta eshte e shkurter dija e pafund.

Kush mendon qarte flet qarte.

Syte jane dritare e zemres.

Mos thuaj kurre, kurre.

Drita nuk shndrit ne drite por, ne erresire.

Nje buzeqeshje vlen sa njemije fjale.

Arsimi eshte peme qe nuk nxjerr gjethe po nuk e ujite me lot dhe gjak.

E qeshura eshte rruga me e shkurter mes dy njerezve.

Kush hap nje shkolle mbyll nje burg.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:09 pm

"Teach us to care and not to care
Teach us to sit still"
...T.S. Eliot, from Ash Wednesday


--------------------------------------------------------------------------------

"Life is very short
And there's no time for fighting and fussing my friends."
...The Beatles


--------------------------------------------------------------------------------

At the center of non-violence stands the principle of love
.... Martin Luther King, Jr.


--------------------------------------------------------------------------------

"Never let the weeds get higher
Than the garden"
...Tom Waits


--------------------------------------------------------------------------------

'Living is like licking honey off a thorn.'
...Louis Adamic


"Have as your goal to do your best and to make a difference.
We are in the world to make a difference,
and everything we do changes the world."

"The greatest thing in the world is not so much where we are,
but in what direction we are moving."

"Once the mind has been stretched by a new idea,
it will never again return to its original size."
...Oliver Wendell Holmes


--------------------------------------------------------------------------------

"I do not know what your destiny will be, but one thing I
know: the only ones among you who will be truly happy
are those who will have sought and found how to serve."
....Albert Schweitzer

"The lot of the many is to have as a profession,
for the earning of their living and the satisfaction
of society's claim on them, a more or less soulless labor
in which they can give out little or nothing of their human qualities,
because in that labor they have to be
little better than human machines.
;Yet no one finds himself in the position of having no possible
opportunity of giving himself to others as a human being.
...No fate can prevent a man from giving to others this
direct human service side by side with his lifework.
If so much of such service remains unrealized,
it is because the opportunities are missed."

Albert Schweitzer
Out of My Life and Thought: An Autobiography


--------------------------------------------------------------------------------

"the world is not respectable: it is mortal,
tormented, confused, deluded forever;
but it is shot through with beauty,
with love, with glints of courage and laughter;
and in these, the Spirit blooms."


The young man who has not wept is a savage,
and the old man who will not laugh is a fool.

George Santayana


--------------------------------------------------------------------------------

The more I attempted to "be me" the more "me's" I found there were.
I now see that "being me" means acknowledging all that I feel at the moment,
and then taking responsibility for my actions
by consciously choosing which level of my feelings
I am going to respond to.

Hugh Prather
Notes to Myself : My Struggle to Become a Person


--------------------------------------------------------------------------------

"The trick is what one emphasizes.
We either make ourselves miserable or we make ourselves strong.
The amount of work is the same."


"Was it something I will see in the future" I asked?
There's no future!" he exclaimed cuttingly.
The future is only a way of talking.
For a sorcerer there is only the here and now."

...Carlos Castaneda from "Tales Of Power"
Dec.24,1925 -April 27,1998
Carlos Castaneda Books


--------------------------------------------------------------------------------

"The worst prison would be a closed heart".

...Pope John Paul II


--------------------------------------------------------------------------------

"To be nobody but yourself in a world which is doing it's best,
night and day, to make you everybody else
means to fight the hardest battle any human being can fight;
and never stop fighting."

...ee cummings


--------------------------------------------------------------------------------

In the book of life, the answers aren't in the back.
...Charlie Brown
Charlie Brown DVD


--------------------------------------------------------------------------------

I think each one of us has a non-shirkable obligation
to figure out the world on our own as best we can.
The way we behave as a result of that investigation
is our real and practiced Religion.

"The key to the future is service.
Part of what made Kennedy great was the idea of the Peace Corps.
Part of Clinton's votes came from people who liked
the idea of repaying student loans with service.
As the world becomes more crowded,
each way of making money becomes precious and money is charged
for things that used to be given for free or for love.
Service becomes a revolutionary act."

...Stephen Gaskin


--------------------------------------------------------------------------------

"There's no reason to be the richest man in the cemetery.
You can't do any business from there."

...Colonel Sanders


--------------------------------------------------------------------------------

Where the mind is without fear and the head is held high;
Where knowledge is free;
Where the world has not been broken up into
fragments by narrow domestic walls;
Where words come out from the depth of truth;
Where tireless striving stretches its arms towards perfection:
Where the clear stream of reason has not lost
its way into the dreary desert sand of dead habit;
Where the mind is lead forward by thee into ever-widening thought and action--
Into that heaven of freedom, my Father, let my country awake.

....Rabindranath Tagore, Nobel Prize winner,Literature,1913
Gitanjali : A Collection of Indian Poems by the Nobel Laureate--------------------------------------------------------------------------------

"God admires us not for what we do but for how much love we put into what we do.
Together let us build a chain of love around the world."

"In the developed countries there is a poverty of intimacy,
a poverty of spirit, of loneliness, of lack of love.
There is no greater sickness in the world today than that one."

"We cannot all do great things.But we can do small things with great love."

.....Mother Teresa
Mother Teresa Books, VHS, DVD


--------------------------------------------------------------------------------

"My message is the practice of compassion, love, and kindness.
Compassion can be put into practice if one recognizes the fact
that every human being is a member of humanity and
the human family regardless of differences in religion, culture, color, and creed.
Deep down there is no difference."

"We should try never to let our happy frame of mind be disturbed.
Whether we are suffering at present or have suffered in the past,
there is no reason to be unhappy. If we can remedy it, why be unhappy?
And if we cannot, what use is there in being depressed about it?
That just adds more unhappiness and does no good at all."

"By developing a sense of respect for others and a concern for their welfare,
we reduce our own selfishness, which is the source of all problems,
and enhance our sense of kindness which is a natural source of goodness."

"This is my simple religion.
There is no need for temples; no need for complicated philosophy.
Our own brain, our own heart is our temple;
the philosophy is kindness."

...His holiness the 14th Dalai Lama, Tenzin Gyatso
The Art of Happiness: A Handbook for Living


--------------------------------------------------------------------------------

The idea is that you have to WIN and be nonviolent
You've got to be nonviolent - and you've got to win with nonviolence. "

... Cesar Chavez


--------------------------------------------------------------------------------

"Would you tell me, please, which way I ought to go from here?"
"That depends a good deal on where you want to get to," said the Cat.
"I don't much care where -- " said Alice.
"Then it doesn't matter which way you go," said the Cat.
" -- so long as I get somewhere," Alice added as an explanation.
"Oh, you're sure to do that," said the Cat, "if you only walk long enough."

...Alice in Wonderland


--------------------------------------------------------------------------------

"Intellectuals try not to drown, while the whole purpose of love is drowning."

...Rumi
The Illuminated Rumi


--------------------------------------------------------------------------------

As selfishness and complaint pervert cloud the mind,
so love with its joy clears and sharpens the vision.

...Helen Keller, My Religion, 1927.


--------------------------------------------------------------------------------

"Love is the answer, and you know that for sure."
...John Lennon

"I am he as you are he as you are me and we are all together!"

...Beatles, "I Am The Walrus"


--------------------------------------------------------------------------------

"We must learn to live together as brothers or perish together as fools.
Everybody can be great...because anybody can serve.
You don't have to have a college degree to serve.
You don't have to make your subject and verb agree to serve.
You only need a heart full of grace. A soul generated by love".

...Martin L. King, Jr.


--------------------------------------------------------------------------------


The more I study the world,The more I am convinced of the
inability of Brute force to create anything durable.

...Napoleon Bonaparte


--------------------------------------------------------------------------------

"Many people think they are thinking when they are merely rearranging their prejudices"

... William James


--------------------------------------------------------------------------------

"Breathe when you breathe,
Walk where you walk.
talk when you talk,
cry when you cry,
die when you die,
let go when you let go..."

...Allen Ginsberg


--------------------------------------------------------------------------------

"We cannot live only for ourselves. A thousand fibers connect us with our fellow-men;
along those fibers, as sympathetic threads, our actions run as causes,
and they come back to us as effects."
... Herman Melville
Moby Dick (Oxford World's Classics Hardcovers)


--------------------------------------------------------------------------------

"The recognition of the life of every man as sacred is the first
and only basis of all ethics.
War is so unjust and ugly that all who wage it must try
to stifle the voice of conscience within themselves."

...Leo Tolstoy,
The Kingdom of God Is Within You


--------------------------------------------------------------------------------

"A human being is part of the whole, called by us the 'universe',
a part limited in time and space. He experiences himself,
his thoughts and feelings, as something separate from the rest
-a kind of optical delusion of consciousness.
This delusion is a kind of prison for us, restricting us to
our personal desires and to affection for a few persons nearest to us.
Our task must be to free ourselves from this prison by widening
our circle of compassion to embrace all living creatures
and the whole of nature in its beauty."


"It has become appallingly obvious that our technology has exceeded our humanity."


"With all my heart I believe the present system of sovereign nations
can lead only to war, barbarism, inhumanity, and
only through world law can we assure progress toward civilization."


" The ideals that lighted my way, and time after time have given me new courage
to face life cheerfully have been Kindness, Beauty and Truth."

...Albert Einstein (1879-1955)


--------------------------------------------------------------------------------

"Life is not the result of the evolution of matter.
Life is of another kind.
Matter alone can't produce life. I look to nature
and to the Spirit who is living in everything."

...Marc Deneyer Photographic Artist


--------------------------------------------------------------------------------

"What is beautiful is a joy for all seasons and a possession for all eternity."

...Oscar Wilde
The Oscar Wilde Collection
(The Importance of Being Earnest / The Picture of Dorian Gray
/ An Ideal Husband / Lady Windermere's Fan)


--------------------------------------------------------------------------------

"To be completely honest with oneself is the very best effort a human being can make."

...Sigmund Freud


--------------------------------------------------------------------------------

"I have learnt through bitter experience
the one supreme lesson to conserve my anger,
and as heat conserved is transmuted into energy,
even so our anger controlled can be transmuted into a
power which can move the world."


"You must be the change you wish to see in the world."

"An Eye for an Eye makes the whole world blind."

...Mahatma Gandhi
Quotes by Gandhi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:10 pm

Thjeshtesi; Urtesi; Embelsi
Ai qe do te zihet, zihet edhe me macen.

Duro sa mund, gezohu pa fund.

Dhe durimi ka kufi.

Dhise kur i hane briret, gjen shoqe ti perpjeke.

Edhe guri pelcet kur nxehet.


E mjel sa e mjel lopen pastaj i bie me kembe dhe e derdh.

Fjal e embel thyhen te fortin.

Fjala e mire ne dite te keqe.


Dhembi kafshon shpesh gjuhen, megjithate ata mbeten miq.

Gurit te rrokullisur dhe te dehurit mos i del perpara.

Hiq inatin gjej rehatin.

I buti thyen te fortin.

Kur piqen dy veze, njera do thyhet.


Kush nuk e urdheron dot vehten, pajtohet kollaj me te keqen.


Kush e qit koburen, se fut pa zbrazur.

Lumi i thelle, nuk rremben.


Me goje i afron, me goje i largon shoket.

Me njofte veten asht urti, me qeverise veten, eshte trimni.

Mengjesi eshte me i mencem se nata.

Mos i fryj zjarrit se te djeg.

Mos merr si pushka e jevgut.

Mos nxirr vrere prej goje te hidherohesh, po nxirr sheqer te embelsohesh.

Nga merzitja e minjve, i vuri zjarre mullirit.


Nuk thyen dhembe fjala e mbare.


Per inat te sime vjerre, vete fle me mullixhine.

Per pleshtin djeg jorganin.

Rruge e gjate pret shkurter.


Sa ti trazosh uret aq me shume ndizen.

Sherri do nge, davaja do para.


Shkallet ngjiten shkalle-shkalle.

Ti prite te pakten, prite dhe te shumten.

Trim i mire quhet ai qe percjell zemerimin.

Uthulla e forte plas gurin.

Hajde baba te deftej arrat e malit; Hajde gjyshe te te kallzoj ato te gjyshit.

As topi i Ali Pashes s'e tund.

Atij qe nuk e do, i thuaji: "Te hyfte vetja ne qejf".


Avash Beg se ka hendek.

Ay qe ecen me krye perpjete, bie ne grope.


Baste e budalla, moter e vella.


Bresheri e rreh, e dhija bishtin perpjete.


Daullja bie per ata qe kane veshe.


Del ciraku me i mire se ustai.


Dy gjela ne nje vikt, s'kendojne.

Dhi e krimbur, bishtin perpjete.


Edhe vali je, shiko ku ishe dje.


Ena bosh zhurmon me teper.


Eshte nga ai gur qe thyen cekan.


Fjala pa pune, si peshku pa lume.


Fjale pak e pune shume.


Fol me ty, fol me murin.


Gjemon voza qe nuk ka vere.


Gjithkush leu, mente e veta pelqeu.


Hiqu det se do shkoje lumi.


I gjen mushka drute.


I mbushet mendja, atij qe ka mend.


Jashte valles dine te gjithe te kercejne.


Kalliri me buke, s'e ngren kryet perpjete.


Kelyshi sado te lehe nuk te kafshon.


Kollaj te thuash vreshte, po duhet rrushi.


Kur ngjite perpjete, shiko dhe tatepjete.


Kur u ba horri pashe, vrau t'ane.


Kush ka matur veten, ka matur gjithe boten.


Kush s'kupton, i japin te kuptoje.


Lumi i thelle, s'ka ushetime.


Marrija ma e madhe asht me kujtue vedin te mencem.


Mendjemadhi niset me kale, kthehet me kembe.


Me pare meso veten, pastaj te tjeret.


Mos i zbulo petet byrekut, se i dalin lakrat.

Mos meso ustane, po merri zanane.


Mos u kapardis si gjeli ne plehra.


Mos u mat me hijen e me njerezit.


Mos u mat me hijen e pasdrekes.


Ne porten e te shurdhit mos trokit.


Nga ferra e vogel del lepuri i madh.


Nuk mesohet plaku si do krehur mjekra.


Njeriu sido qe te beje, nuk e kapercen dot hijen e tij.


Pas lufte te gjithe behen trima.


Pula ben vene e kakaris sa zgjuan mehalle, pela ben mushken dhe nuk ndihet fare.Pyeten mushken, cilin ka baba; "kam dajo kalen" - tha.


S'e lene hunda me pa larg.


S'ka lezet ne koken e zgjebur, shamia e mendafshte.


S'ka te shurdhet, me te shurdhet nga njeriu qe s'don dije.


Sorra e mbante veten per pallua, po kur pa kembet e saj qau.


S'tunden malet me perralla.


Teneqe e prishur, ka ze te gervishur.


Ti mbaje veten ulet, pa te ngrene te tjeret.


Ti qesh me te tjera, po bota qesh me ty.


Trimerine pas luftes e urtesine pas kuvendit s'e ha as qeni.


Trimi qe levdohet, nuk te vret.U be dhija me tremb ujkun.


U bo veja me mesue pulen.


U hap dheu, doli nje plesht.


U mbars mali, polli nje mi.


Une vij nga me rrahen, ti me tregon shkopinjte.


U rrit kungulli dhe mori dhene.


Zuri qeni nje lepur, nuk quhet zagar.

Ai qe e ka provue din edhe me te mesue.Bene vath e ve ne vesh.

Bej si te thote me i madhi.


Bleta din si behet mjaltet.


S'di gomari te haj tagji.


Dami te behet mesim.


Kush s'pyet mbetet budalla.Kush u dogj nga qulli, i fryn edhe kosit.


Njeriu pa shkolle, asht si peme e eger.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:10 pm

1.Njeriun e bejn te perhershem veprat e tij
2.Ne vend qe te shesesh dituri dhe zotesi, perpiqu t’i fitosh ato.
3.Njerezit jane te njejte para natyres, edukata i ben te dallohen.
4.Ai qe pelqen veten e tij, nuk pelqehet nga askush.
5.Duhen shume mend qe te mund shoqerohesh me njerez pa mend.
6.Shpagimi me i embel eshte te besh mire kunder te keqes qe te eshte bere.
7.Po te perdoret mire koha, do te mjaftoje per te kryer cdo pune.
8.Bukuria e njeriut perbehet nga bukuria e fjales qe flet.
9.Njerzit e mire jane te gjykuar te behen skllever te te kqinjeve.
10.Njeriu duhet te perpiqet te mesoje cdo gje, jo te tregoje veten e tij.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
b00mb3r
I thjesht


Numri i postimeve : 44
Registration date : 09/05/2009

MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   Sat May 09, 2009 4:11 pm

Une po ja nisi me disa pastaj nese ju dini ndonje postojeni
Ai qe di me se shumti flet me se paku. ( populli) Buka po u thye s' ngjitet me nje te beshtyre. (populli)
Burri eshte koka, kurse gruaja eshte qafa. (populli)
C' ke bere do te ta bejne. (populli)
Dardha bie nen dardhe. (populli)
Dardha e ka bishtin mbrapa. (populli)
Dielli duket qe ne sabah(mengjes). (populli)
Dhelpra kur nuk e harrin rrushin, thote eshte i pa bere. (populli)
Degjo shtate a tete dhe perseri bej si di vete. (populli)
E dhena e tjeterit eshte si e krojtura e dhembit.į(populli)
Edhe bari i njomeį digjet neper te thate. (populli)
Fashati qe duket, s do kallauz.į(populli)
Floke gjate mendje shkurter.į (populli)
Fjalet jane gra, veprat burra. (populli)
Gruaja fut shejtanin ne shishe. (populli)
Gjella me kripe dhe kripa me karar. (populli)
Gjuha, vete ku dhemb dhembi. (populli)
Gjuha kocka s' ka e kocka thyen. (populli)
Gjithe gishtat dhembin njesoj. (populli)
I zoti e nxjerr gomarin nga balta. (populli)
I talluri, te tall. (populli)
Jeto sikur do vdesesh neser. dhe meso sikur do jetosh gjithmone. (populli)
Kali i botes te le ne udhe, (rruge). (populli)
Kalliri me buk e mban koken poshte, ai bosh... perpjete. (populli)
Kur s' ke koke, ke kembe. (populli)
Koka ben koka peson. (populli)
Kush te do te shan. (populli)
Kush mungon, bluan. (populli)
Kush lyp shume, e humb dhe ate qe ka. (populli)
Mat shtate here, e pri njehre. (populli)
Me mire nje veze sot, sesa nje pule mot.(populli)
Me thuaj c' shoke ke , te te them se cili je. (populli)
Me nje lule.., s' vjen beari. (populli)
Me nje nuse.., nuk behen njeqind dhendurre. (populli)
Mendje e shendoshe ne trup te shendoshe. (populli)
Mendja e madhe.. e keqja e te zotit. (populli)
Me mikun ha e pi, por tregeti mos bej. (populli)
Mollen e mire, e ha derri. (populli)
Mos u mundo teį nxjerresh dhjame nga pleshti. (populli)
Mos shiko gunen, po shiko punen. (populli)
Mos hiq petullat me duart e tjeterit. (populli)
Mos bej te vesh vetulla, dhe nxjerr syte. (populli)
Nga ferra del trendafili, ashtu si dhe nga trendafili del ferra. (populli)
Nuk ngopet ariu me miza. (populli)
Nuk I bihet fyellit gjithnje ne nje vrime. (populli)
Nje dru i shtrember, shtremberon gjith stiven. (populli)
Nje dore lan tjeteren, te dyja fytyren. (populli)
Nje mik i mire, duket ne kohe te veshtire. (populli)
Nje gur s mban mur. (populli)
Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund. (populli)
Peshku ne det, tigani ne zjarr. (populli)
Peshku i madh e ha te voglin. (populli)
Perse thirret gomari ne dasem...?!!!. (populli)
Pi rakine, mos pi mente. (populli)
Pune shume, e fjale pak. (populli)
Punen e sotme mos e ler per neser. (populli)
Qeni qe leh shume, nuk te ha. (populli)
Qeifi ha dhe kumbulla te tharta.į(populli)
Rrushi shih rrushin, dhe piqu. (populli)
Rri shtrember e fol drejt. (populli)
S' behen petullat me uje. (populli)
S' bie rrufeja ne ... (lavaman). (populli)
Shtri kembet, aq sa ke jorganin. (populli)
S'mbahet shtepia me mjell hua. (populli)
S' mbahen dy kunguj ne nje sqetull. ( populli)
Te gjithe derrat nje fytyre kane. (populli)
Te bente c do mize mjalte... haja dhe une. (populli)
Ujku qimen e nderron por zakonin s' e harron.(populli)
Ai qe te bertet shume te del i mire ne fund.
Ai qe martohet heret dhe ai qe ngrihet heret jane te fituar.
Ai qe eshte shok me te gjithe, nuk eshte shok me asnje.
Ai qe di te beje lajka, di dhe te shpife.
Asnjeri nuk njihet profet ne vend te tij.
Aty ku nuk mer bija, e mer vija.
Babai puntor rrit femije dembele, mesuesi llafazan nxjerr nxenes memece.
Borxhlliu i keq te kerkon parate diten e Bajramit.
Budallai koken si njeri e ka, por kur flet, e merr vesh se c'mall eshte.
Budallai gjen fjalen, por nuk di se kur e ka gjetur, ndersa i zgjuari fjalen e budallait e fut ne
xhep.
Budallai ka fat vetem ne perralla! (edhe ne Shqiperi)
Burri eshte cadra e gruas.
Cdo hap drejt kultures, eshte hap drejt lirise.
Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim.
Dielli eshte jorgani i te varfrit.
Di te vjedhe ai qe di te fshehe.
Nuk te ben duhani burre.
Dy here njeriu eshte femije: heren e pare kur lind dhe heren e dyte kur plaket.
Dy te rrahura te bejne dem, por jo dy te ngrena.
E keqja behet shpejt, e mira vjen ngadale.
E shara eshte arma e te dobetit.
Fatkeqesia me e madhe eshte humbja e shpreses.***
Faji eshte jetim.
Fati ndihmon te guximshmit.
Femije shume - grushta shume.
Femija punetor mallin e ve vete, femija dembel humb edhe mallin e babes.
Fjala e djalit - pushka ballit.
Fjalen, sa e ke ne goje, e ke robin tend, kur te del nga goja, behesh rob i saj.
Fjala eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.
Fukarallek - maskarallek.
Fukaralleku prek ne burreri dhe ne nder.
Gazi dhe helmi jane vellezer.
Grate i ndajne vellezerit, ndersa grate motra i afrojne baxhanaket.
Hakmarrja gezon vetem shpirtkeqinjte.
Here me hiri her me pahiri, disa here gabon edhe i miri.
Heshtja eshte flori, fjala - argjend.
Heshtja eshte e hidhur, por frytin e ka te embel.
Humbe pasurine, hic asgje; humbe shendetin ke humbur dicka, humbe shpresen, ke humbur
gjithcka.
I dehuri gjithnje betohet se nuk eshte i pire.
I pasur behesh me dituri jo me pasuri; i mencur behesh me mend jo me moshe.
I zgjuari nuk kerkon kryevend, nuk ha me teper se duhet dhe trurit nuk i ngarkon me shume se
mban.
Kanun me baben nuk ka.
Koha eshte ajo qe mbyll cdo plage.
Kur gruaja hyn ne punet e burrave, burri duhet te mesoje hilet e grave.
Kur njeriut i shtohet salltaneti, i largohet burreria.
Kur plaku dhe plaka nuk shkojne mire, ia kane pase me hile njeri tjetrit ne rini.
Kur i ben mire te varfrit, zere se i ke dhene borxh perendise.
Kur nxjerr sekretin e shokut je i pabese, kur nxjerr sekretin tend je budalla.
Kur nuk te do nje lagje, fajin kerkoje te vetja.
Kuri ben nder te keqit, ndez qiri ne shtepi te dreqit.
Kur varferia hyn nga dera, dashuria del nga dritarja.
Kur hyn borxh, rron me djersen e te tjereve.
Kush rron vetem me shprese, vdes i deshperuar.
Kush ka te kaluar ka edhe te ardhme.
Liria as nuk falet, as nuk blihet, por fitohet.
Lufta provon trimin, zemerimi te diturin dhe fatkeqesia shokun.
Mendja e te zgjuarit budallait nuk i duhet gje.
Mendja e madhe te pret fatin.
Po ta dije djali sa e do baba, cmendet.
Me njeriun tend duhet te kesh nje koder ne mes.
Mesuesi me i mire eshte pervoja.
Me mire gjethen e ferres, se gjellen e vjehrres.
Me veshtire eshte te mbash dy gra se dy shtete.
Po te kerkosh shoke pa te meta, mbetesh pa shoke.
Miku, naten e pare eshte flori, naten e dyte baker, naten e trete teneqe.
Mik i mire eshte ai, qe te mban vajzen e keqe.
Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.
Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
Njeriu mesohet usta ne shtepi te vet.
Paraja e bardhe per dite te zeze.
Parate e pensionit jane paradhenie e vdekjes.
Pasuria dhe pozita jane mysafire te perkohshem.
Pasuria nuk eshte lumturia.
Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi. ***
Patriotizmi tregon vleren e njeriut.***
Prej gruas te ndare dhe prej mallit te vjeter, duhet te heqesh dore.
Politikani urdherohet nga koka dhe jo nga zemra.
Pushka te ben trim, paraja mendjemadh.
Qeni qe rri gjate ne hekura, nuk njeh as te zotin.
Qejfi i hasmit eshte kur te sheh me fytyre te parruar dhe kepuce te pallustruara.
Qesh me mire kush qesh i fundit.
S'ka njeri pa nje te keqe.
Shpifja eshte si thengjilli, qe, dhe kur nuk djeg, nxin.
Te rinjte dine gjithcka, te vjetrit dyshojne ne gjithcka.
Thinjat jane privilegj i te zgjuarve.
Vendin e huaj fort ta levdosh e kembet mos ta kerkofshin.
Zoti ka thene, ne qofte se do te dish se cilin kam denuar, shih se ia kam lene nje gje mangut.
Zanati i spiunit eshte te shese sekretet e miqve.
Zanati i servilit eshte te sjell fitim, por ditet i ka te numeruara.
Agait i pjell edhe kau, jo vetem lopa
Ai qe behet i urte si delja, e hane ujqet
Ai qe cdo dite ka nje deshire tjeter, asnjehere nuk arrin ta plotesoje deshiren e tij
Ai qe di te vjedhe, di edhe te fshije gjurmet
Ai qe din me kuvene, e hijeshon nejen ne ate ven
Ai qe don me u ba zengin, niset me se pari me vjedhe
Ai qe eshte i pasur, jep nga teprica, ai qe nuk eshte i pasur jep nga zemra
Ai qe eshte ne fuqi behet se din cdo gje
Ai qe han huder nuk e ndien eren e vet, por ia ndijne te tjeret
Ai qe i mbeshtetet pemes se madhe, gjen hije gjithmone
Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte, nuk fiton
Ai qe ka, don edhe ma
Ai qe me indiference i shikon vuajtjet e te tjereve eshte sadist
Ai qe kercenohet, rralehere hakmirret
Ai qe ngutet, cdohere vonohet
Ai qe premton shume, ben pak
Ai qe s'bindet, nuk din te komandoje
Ai qe nuk e don babane dhe nenen, ai nuk e don askend
Ai qe s'durohet si njeri, s'durohet as si shok, as si kolege, as si bashkepunetor e as si fqi
Ai qe nuk degjon miskojen, se degjon as tupanin
Ai qe s'punon si burre, rrin e qan si grua
Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet
Ai qe shume flet, gje ne drite nuk cet
Ai qe ta ban rrafsh, ka qef me t'dale koder
Ai qe ta don te miren, te flet, ai qe s'ta don, vetem te shikon
Ai qe thote "une jam une", ai hup gjithkun
Ai qe vjedh nje veze, vjedh edhe nje buall
Ajo qe s'arrihet, duket me e embel
Ajo qe s'te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve
Amerika te jep nje thele dhe te merr nje pele
Ata qe kerkojne gjithnje te kene te drejte, gati asnjehere nuk kane te drejte
Ara me vica s'lavrohet
Ariu nuk rron duke lepire shputat
Armiku i vjeter kurre ste behet mik i mire
Armiku, kur mori penden ne dore, si deshi shkroi
Armikut mos ia trego te verteten
Armiqte e shumices se njerezve jane ata qe nuk u japin gje atyre
As hasmin mos e pafsh pa pune
As me miq e as me anmiq, gojen mos e felliq
As uje mos pi ne krua te pushtetit
Ashtu qofte e sherr mos qofte
Asnje shtepi nuk te kenaq si e jotja
Ate dere qe s'e cel celesi, e cel paraja
Ate pune qe s'e ben dot vete, mos kerko t'i gjesh te mete
Ate qe nuk e don thuaji: "Te pafsha pa pune"
Atje ku fle uji, eshte me i thelle
Atje ku thone se ka dredheza me shume, merre shporten e vogel
Babai qe len djalin e mire pas, nuk vdes
Babane e mire nderoje, babane e keq duroje
Bajrami i vogel s'falet para t'madhit
Barren e kalit mos ia ngarko gomarit
Bashkii ben fuqine, ndasia ligeshtine
Bej gosti, qe te provosh mikun
Bej shyqyr te paktes, qe te vije e shumta
Beje si ta besh, pa e bere mos e lesh
Beji nder qenit, qe ai te kafshoje kemben
Beni si them une, mos beni si bej une
Bertiti te bijes, qe te degjoje nusja
Bejleret rralle lindshin, e shpesh vdekshin
Besnik behu, e bese mos zin
Beu nuk i la bujkut as vend per ne varr
Bie guri mbi vorbe, e mjera vorbe; bie vorba mbi gure, po e mjera vorbe
Bie nje fjale e nxjerr nje mije te tjera
Bylbyli njihet ne kenge, njeriu ne pune
Bima e keqe rritet kudo
Bisha me e rrepte eshte kur t'i sulmohen klyshte
Bisha terbohet keq kur e sheh se i vjen fundi
Bleta din si behet mjalta
Borxhi i harruar, vjen ne dite te shternguar
Bota eshte helm e mjalte e perzier
Brengat jane armiqte e jetes
Budallen mos e vet se t'kallxon vet
Buka ne bark, forca ne shtat
Buka s'ka turp
Buka te mban fytyren, yndyra te shkelqen fytyren
Buke e kripe e zemer
Buke e qepe dhe shendet
Buka prej qielli s'vjen
Bukuria dhe pasuria s'jane pergjithmine
Bukuria dhe mencuria nuk shkojne bashke
Bukuria e gruas duket ne mengjes
Bukuria nje dite, veprat nje jete
Bukuria te habite, bukuria te korite
Burgu eshte varr per se gjalli
Burgu e ka deren e madhe per te hy, por te vogel per te dale
Burgu per burra eshte
Burrat besojne se bota eshte e krijuar vetem per ta
Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben
Burri lidhet per fjalet, kau per brinjte
Burri me dy gra, kemishen pa la
Burri ne shtepi, si kercu i zi
Burri nje here ka lindur, nje here edhe do te vdese
Burri per gruan eshte si catia per shtepine
Burri s'matet me pellembe por me zemer
Burri te mbyte ose ta fale, i ligu as te myte as ta fale
Butesia mund te fitoje gjithcka, pervec pasurise
Buza me gaz shendeti pa mase
Ca nga ca vici behet ka
Cjapi me brire i prin kopese
Copen e madhe daje, fjalen e madhe perbije
Ceshte nje dite, s'eshte perdite
C'ha goja, tregon boja
C'kane bere te paret, i paguajne te pasmit
C'te mbjellesh do te korresh
Cdo e perpjete ka nje tatepjete
Cdo fillim ka edhe mbarim
Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet
Cdo mesim e ke fitim
Cdo pesim eshte mesim
Cfare gatuan ate do te hash
Cka ban baba, e hjek i biri
Cka ben i keqi, s'ben as dreqi
C'ke ne shtepi, tregon femija, c'ke ne shpirt tregon rakija
Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait
Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja
Cka s'ngop syrin, s'ngop as barkun
Cka te bahet n'kojshi, prite edhe ne shtepi
Cka ta ben goja s'ta ben armiku
Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip
Ckull dhembin, te te shendoshet koka
C'mund te beje nje kale me nje karroce te shkaterruar?
Con nje kashte e te dalin gjashte
Corba e lire t'i djeg buzet
E ben mizen bulle, qimen tra
E di luga cka ka vegshi
E do shiun, por ne aren e vet
E drejta ka rrugen e gjate, por vjen
E dua nipin se do te me marre hakun me t'im bire
E gjuan gurin dhe e fsheh doren
E keqja s'harrohet, e keqja po
E keqja s'ka fund
E keqja vjen me kembet e kalit dhe ike me kembet e breshkes
E keqja vjen shpesh nga ata qe jane shume te uritur so shume te ngopur
E lehte eshte barra ne shpine te huaj
E liga vjen nga s'e pandeh
E lire eshte kripa ne Durres, po e ngre qiraja udhes
E mira duhet kerkuar, e keqja vjen pa kerkuar
E mira e hallkut e e zeza e vetes
E mira e ka te miren, e keqja e ka te keqen
E mira te larteson, e keqja te turperon
E ngrena e lige te sjell dergjen, e dergja te sjellvdekjen
E sotmja e qesh te djeshmen
E thena dhe e bera jane shume larg
E treta ? e verteta
E verteta e vertete, por ne kohe e vend te vet
E verteta s'i pelqen gjithkujt
Ec e bridh ngado, por shtepine mos e harro
Edhe ai qe u martua edhe ai qe s'u martua, te dy pishman u bene
Edhe atij qe ka dije mbi te gjithe, i duhet te mesoje
Edhe durimi ka nje kufi
Edhe i fikun edhe i koritun
Edhe kau ka gjuhe te madhe, por s'flet dot
Edhe macen kur ta ngacmosh, te grithe
Edeh pula qorre, gjen ndonje kokerr
Edhe shakaja e ka kohen dhe vendin e vet
Edhe syte te t'i nxjerr evladi, prap e don
Edhe te jesh i bardhe si bora, nuk i shpeton gojes se keqe
Eja, baba, te te tregoj arat
Emri i mire fitohet me shume pune te mira dhe humbet me nje te lige
Eshte e dyshimte ndershmeria e atij qe thote se s'ka njeri te ndershem ne bote
Eshte zotesi e madhe te dish si duhet trajtuar te mundurit.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Fjal te Urta   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Fjal te Urta
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Argetim & DashurI :: Fjal Tė Urta-
Kėrce tek: