ForumPortalliPytėsoriKėrkoRegjistrohuLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi

Share | 
 

 Parajsa

Shko poshtė 
AutoriMesazh
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Parajsa   Thu Jan 10, 2008 6:03 am

PARAJSA


O vėllezrė shqipėtarė!
Pa tė zėm' udhėn e mbarė,
T'i bijem pas urtėsisė
Dhe dritės e diturisė,
Tė mos rrimė n'errėsirė,
Se nuk ėshtė pun' e mirė.
Neve qė qemė njėherė
Nė gjithė botėt tė ndjerė,
Dhe tė par' e tė lėvduar,
E tė rėnd' e tė dėgjuar,
Trima tė fort e tė mirė,
Tė rrimė sot n'errėsirė.
. . . . . . . . . . . . .
Ishin trima prindit tanė,
Pa emrė pėrjetė lanė.
Aleksandr'i Math i ndjerė
Dhe shumė shokė tė tjerė,
Qė ishinė me tė tė parė,
Qenė gjithė shqipėtarė.
Muntnė sė pari Greqinė,
Pasdaj muntnė dhe Persinė.
Zunė dhe Hind e Afrikė
Burratė trima pa frikė.
Faqen e dheut e fituan,
Mė ēdo anė mbretėruan.
Selefqinjtė, Ptolemenjtė,
Gjithė ē'qenė tė mbėdhenjtė,
S'qen' as grekrė as bullgarė,
Ishin burra shqipėtarė.
Kombinė tėn e nderuan
Dhe Evropėn e shpėtuan
Nga kurt' i zi i Persisė,
Dh'i dhanė nder Shqipėrisė...

Vijon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Re: Parajsa   Thu Jan 10, 2008 6:03 am

PARAJSA

Pirrua romanėt mundi
E gjithė jetėn e tundi.
Kostandin'i Math, qe'i thonė,
Dhe'ai ish nga fara jonė.
Gjithė njerėzit e mbarė,
Thua, qenė shqipėtarė.
Shqipėtari ka lėftuar,
Dhe ai ka mbretėruar.
Aleksandr' i Math Greqinė
E kishte bėrė tė tinė,
Me luft' e kishin marė
Prindit tanė kordhėtarė,
Pa nė Thivė njerės lanė,
Thivasit u ngren' i vranė,
I vranė me tė pabesė,
Pas zakonit tė Moresė.
Shqipėtarėt kordhėtarė
Thivėsė i vunė zjarrė!
S'i kursyenė gjė zjarit,
Vetėm shtėpin' e Pindarit,
Se ish vjershėtor i ndjerė
Dhe i parė mbi tė tjerė.
Shqipėtarėt pas Greqisė
Iu lėshuanė Asisė,
Njeri kurrė nuk i mundi,
As u qėndroi dot gjėkundi,
Gjithė pėrpara i vunė,
Faqen e dheut gjith' e zunė.
Burr' i math i Shqipėrisė
Ndėnji nė fron tė Persisė,
E arratisnė Daranė, { Darai III }
Njerėzi e ti e vranė!
Aleksandri dha lirinė,
E shpėtoi nga zgjedh' Asinė,
I dha nder dhe Shqipėrisė,
Mėmės sė ti, qe'i dha sisė,
Pėrkujdesi njerėzinė
Dhe pruri qytetėrinė,
Bėri udhė e qytetė,
Pru gėzim nė gjithė jetė
Edhe sot Aleksandria
Na rrėfen punėt e tija.
Evropėn e ka shpėtuar
Nga njėzgjedh e mallėkuar.
Kėto punė shqipėtarėt
I bėnė, ata tė parėt,
Ata tė parėtė tanė,
Edhe emėrė na lanė.
Edhe Pirroja ish burrė,
Qė s'ka pasur shokė kurrė.
Ai romasit i mundi,
Italinė tėr' e tundi;
Tekdo qė kishte lėftuar,
Botėn e kish tėmerruar.
Kshu edhe shumė tė tjerė
Shqipėtar' ishin tė ndjerė.
Ishte mėm' e trimėrisė
Edh' e zonj' e urtėsisė
Shqipėria kurdoherė,
Qė nxirte burra tė vlerė.
Trima burra tė vėrtetė
Sa kanė qėnė nė jetė
Tė gjithė ajo i polli,
Trimėria soje dolli.
Qe dhe njė koh' e njė ditė,
Qė polli dhe perėnditė,
I pat pjellė Shqipėria,
Pa u falej njerėzia,
Dhe besoninė qėmoti
Qė nė Shqipėri rrij zoti,
Vij rremet i njerėzisė,
E i falej Shqipėrisė.
Tomori nuk ėsht' i pakė,
Qė nxjer dhe sot zė pa flakė,
Se rrininė perėnditė
Ndė atė natė e ditė!
Prindit tanė i besonin
Perėndit' e s'i mėrgonin.
Perėndi e trimėrisė
Ishte mėm' e Shqipėrisė.
Shqipėtari trim me fletė
Rronte gjithėnjė nė jetė,
Shigjet' e ti vrėngėllinte,
Vdekjenė me vet' e shpinte!
Perėndi e bukurisė
Me shijėt tė gjithėsisė,
Q'ėsht' e bardhė si dėborė
Nuk e lij kurrė Tomorė,
Flinte nė shtratthit tė artė
Shtat' i bardhė posi kartė.
Leshėrat i kish tė arta
Edhe faqezėt tė zjarta,
Ballė, gushė, krahėruar,
Llėrė, pulpė, kėmbė, duar,
Pej drite ishinė bėrė,
Sikundėr dhe trup' i tėrė.
Si dėbor' e kishte gjinė,
Pa sill nėr mėnt bukurinė!
Kur kthehej e tė shikonte,
Zėmrėnė ta pėrvėlonte.
Zėn' e kishte si bilbili,
Faqetė si trėndafili,
Diellin e urdhėronte,
Nė gjit tė saj perėndonte,
Nė shtratthit tė saj e vinte,
Edh' e mbant' e nuk e linte,
Tėrė natėn e pushtonte,
Pa nė mėngjest e lėshonte.
Hėna kėto duke parė,
Dhe duke tretur e tharė,
Ligej fort shum' e drobitej,
Kahėnitej e venitej,
Se i haj zėmrėn nakari,
Qė djek i shkreti si zjarri.
Perėndi e bukurisė,
Q'ei jep dritė njerėzisė,
Nga gjir' i saj dritė qitte,
Hėnėnė e pėrsėritte,
I jep pjesė bukurie
Edhe shij' e drit' e hije

Vijon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
WtOolS
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 337
Registration date : 09/01/2008

MesazhTitulli: Re: Parajsa   Thu Jan 10, 2008 6:03 am

PARAJSA


Dhe fqinjėt e Shqipėrisė,
Armikėt e perėndisė,
Kshu treteshin nga nakari,
se ish burrė shqipėtari.
Sa mbretėrė tė dėgjuar,
Nė Shqipėri tė uruar,
Sa burra tė fort' e trima,
Me vėshtrim si vetėtima,
Kan' ardhur e kanė shkuar,
Dh' emri s'u ėshtė haruar!
Me ta bashk' ish trimėria,
Dhe me ta ish urtėsia,
Tė dyj' ato mbretėronin,
Mėmėdhen' e lulėzonin,
Ish parrajsė Shqipėria,
Se ishte gjall mirėsia.
Bukuri e perėndisė,
Perėndi e bukurisė,
Kėmbergjėntė, leshflorinjtė,
Duke mbledhurė pėqinjtė,
Nė Shqipėri tekdo shkelte,
Bari mbint' e gjethi ēelte,
Dhe luletė lulėzonin,
E bilbilėtė kėndonin.
Ajo dhe nė re qėndronte,
Edhe nd'erė fluturonte,
Tekdo vij, ip bukurinė,
E pėrndante mirėsinė.
Bėheshin mollėtė ftonjtė,
Portokaletė, lemonjtė,
Manatė, rrushtė, qershitė,
Fiqtė, arratė, lajthitė,
Pjeshka, thana, vadhja, shega,
Ulliri me shumė dega,
Gruri, misėri, peceli,
Elbi, tėrshėra e meli.
Ish i veshur vėndi gjithė,
Dhe pill shumė pem' e drithė,
Drur'i dardhėsė me dardhė
Ish si zonja sisėbardhė.
Nėr fushatė luleshumė
Lumėnj vrapmėdhenj pa gjumė
Shkoninė duke kėnduar
Me kanisk tė math nėr duar.
Ata mėmė kanė renė,
E ajo ka atė denė.
Dheu, kafshėtė, bagėtia,
Shpestė, gjithė njerėzia,
Pin' ujėt e tyr' e prėhen,
Dhe bimėrat pa tė s'bėhen.
Tek shkonte lum' i uruar,
Qe'ishte si ar i kulluar,
Kafshėtė dhe bagėtia,
Lėēinin si mizėria.
Edhe grat' e Shqipėrisė
Gjithė me foshnjė nė sisė,
Sicila ish mbretėreshė
Dh'e bukur si pėllumbeshė
S'shihnje njė gjė tė shėmtuar
Dhe pa gas e tė helmuar.
Edhe vashėzė mes'hollė
I kuqte faqja si mollė,
Dorėn q'e kish pej ergjėndi,
S'e hiqte nga avlėmėndi,
Gjithė ē'i duhej nė jetė,
I bėnte tė tėra vetė.
Nė viset tė Shqipėrisė
S'kish gjė pėrveē mirėsisė,
Moskamja dhe varfėria
E tė tjera tė kėqija?
Kurrė nė Shqipėri s'ishin,
Mase dhe emėrė s'kishin.
S'kish as kurva as kurvarė,
as tė liq kish as kusarė,
Gjithėkush vetė punonte,
E njeri nukė pėrtonte;
Sicili fort mirė shkonte,
Haj, pij dhe tepėronte;
Kėto me djers' i fitonin,
Mė shumė nukė kėrkonin,
Se kish duk nga perėndia
Dhe uratė Shqipėria.
Ish shumė trim shqipėtari
Dhe i bukur si fill ari,
Si burratė edhe gratė
Ishinė trime me shpate,
Ish ligė vėllazėria,
Edhe besė miqėsia.
Shqipėria gjithė nderė
Kisht' e ishte shum' e ndjerė.
Shqipėtari ish i mirė,
Dhe kish emėr tė pavdirė.
Shqipėria shum' e vlerė
Ish e madh' e gjat' e gjerė,
Se ahere s'ishin shqehtė,
As maxharėtė, as vllehtė,
Ishin gjithė shqipėtarė
Nė atė kohėt tė parė,
Qeltėtė kishinė fqinjė,
Qe'ishinė brinjė pėr brinjė.
Ishte njė tjatrė jetė,
Shi t'artė shtininė retė,
Ish njė ver' e gjithėnjėshme
E njė kohė shum' e bėshme,
Dhe nė dimėrė vėrritė,
Qė mbaninė bagėtitė,
Ishinė plot manushaqe,
Dheu kish bukuri mi faqe...

vijon...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://start.albanianforum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Parajsa   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Parajsa
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Kultura :: Letėrsia SHqiptare-
Kėrce tek: